Jak się uczyć, żeby się nauczyć? Oto 11 wskazówek

2016-10-15 08:00:00 (ost. akt: 2016-11-10 15:46:31)
Jak się uczyć, żeby się nauczyć? Oto 11 wskazówek

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Jak nauczyć się szybko i efektywnie, nie siedząc godzinami przed książkami? To możliwe! Zastosuj się do tych 11 porad, a na pewno zauważysz efekty.

Oto 11 wskazówek, jak można efektywnie nauczyć się zadanego materiału w jak najkrótszym czasie .

1. Posprzątaj i przewietrz pomieszczenie w którym będziesz się uczyć - czysty i świeży pokój pozwoli ci na skoncentrowaniu się podczas nauki.

2. Dziel materiał - łatwiej nauczyć się, dzieląc materiał na partie. Próba nauczenia się wszystkiego za jednym razem, skutkuje tym, iż po pewnym czasie nudzimy się, gubimy i zapominamy, co powtarzaliśmy.

3. Rób przerwy 5-minutowe co 20 minut - umysł po 20 minutach ciężkiej pracy przestaje funkcjonować na wysokich obrotach. Dlatego po tym czasie zrób sobie przerwę, przewietrz się, napij się wody.

4. Pisz słówka/informacje/daty na małych karteczkach i przyklejaj je w różnych miejscach – ta metoda sprawdzi się zwłaszcza przy nauce języka obcego. Napisane przez ciebie słówka na kartkach, poprzyklejane na szafki, biurko czy parapet pozwolą ci utrwalić dany materiał np. przed otworzeniem lodówki przetłumacz słowo z karteczki na język którego się uczysz i sprawdź czy zrobiłeś to poprawnie.

5. Dobrze się wyśpij - niewyspany człowiek nie będzie mógł skupić się na nauce, ponieważ jego mózg będzie domagał się snu.

6. Zmieniaj przedmioty, których się uczysz - zmiana przedmiotu nauki pobudzi cię i odnowi zainteresowanie nauką. Powrót do poprzedniego przedmiotu może zmienić twoje podejście do niego i ułatwić zrozumienie trudnego tekstu.

7. Miej przy sobie coś do picia i jedzenia - każda wędrówka do lodówki to o jeden nieprzeczytany akapit więcej.

8. Ucz się w ciszy – hałas z zewnątrz będzie cię rozpraszać, przez co nie będziesz mógł się skoncentrować.

9. Postaraj się więcej pisać – większość osób ma pamięć wzrokową, dlatego przepisanie tekstu prawdopodobnie bardziej utrwali ci się w pamięci niż mówienie na głos.

10. Podkreślaj – zaznaczaj najważniejsze informacje w przyswajanym przez ciebie materiale.

11. Odłącz się od rzeczywistości - wyłączony telefon, laptop czy inne urządzenie elektroniczne pozwoli ci skoncentrować się na nauce. Dodatkowo schowaj urządzenie na dnie szuflady, dzięki temu nie będzie cię kusić, żeby z niego skorzystać.

am

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB