Naucz dziecko korzystać z internetu

2016-10-12 08:00:00 (ost. akt: 2016-10-07 15:52:31)
Naucz dziecko korzystać z internetu

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: Fotolia.pl

Widok dziecka sprawnie obsługującego komputer lub tablet nikogo już nie dziwi. Internet stał się nieodłącznym elementem naszego życia, który wykorzystujemy do nauki, pracy, rozrywki lub po prostu dla zabicia nudy. 12 października obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera. Jest to dobry moment, aby nauczyć pociechę, jak bezpiecznie poruszać się po sieci.

Dzieci są ciekawe świata i szybko uwierzą we wszystkie informacje, które znajdą w internecie. Portale społecznościowe, fora, gry czy strony dla dorosłych mogą przekazać pociechom szkodliwe informacje. Dlatego rolą rodziców i nauczycieli jest nauczenie ich, jak bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw internetu.

Eksperci reagujący na nielegalne i szkodliwe treści internetowe skierowane przeciwko bezpieczeństwu dzieci i młodzieży podają, że w pierwszym kwartale 2016 r. dostali aż 3853 zgłoszenia o takich treściach, czyli aż o 946 więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla dziecka jest odkrywanie możliwości, jakie daje internet wraz z opiekunem. Dzięki temu w kontrolowany sposób poznaje zasady poruszania się po sieci, odkrywa strony przyjazne dla nich i zawierające wartościowe treści. Wyjaśnijmy dziecku, że nie każda z nich może posiadać informacje prawdziwe, bo mogą je tworzyć osoby niekompetentne.

Dzięki temu maluch nauczy się ograniczonego zaufania do zawartości dostępnych w sieci, pogłębi swą wiedzę, a szukając wspólnie z rodzicami interesujących go treści, pogłębi z nimi więź. W szkole dzieci za rękę powinien poprowadzić nauczyciel lub pedagog.

Portale społecznościowe, które w ostatnich latach biją rekordy popularności, stały się również miejscem spotkań. Szczególnie niebezpieczne mogą być znajomości internetowe. Dlatego należy uświadomić dziecku, że osoby w sieci nie zawsze muszą być tymi, za kogo się podają i nie od razu można im zaufać oraz zwierzać się. Ważne, aby maluch korzystający z interentu wiedział, że jeśli jest zaczepiane, obrażane lub otrzymuje nieprzyzwoite wiadomości, to może liczyć na wsparcie dorosłych.

– Należy edukować dzieci, że Internet daje możliwość zachowania anonimowości, a koleżanka, z którą nasze dziecko chce umówić się na spotkanie, może być w rzeczywistości zupełnie kimś innym, kto niekoniecznie ma dobre zamiary - mówi insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji. - Dlatego na wszelkie spotkania należy umawiać się za zgodą i wiedzą rodziców. Jeśli już wyrazimy zgodę na takie spotkanie, to najlepiej, aby pierwsze z nich odbyło się w miejscu publicznym, a ktoś starszy i zaufany towarzyszył dziecku. W ten sposób zapewnimy mu bezpieczeństwo - wyjaśnia.

Dzieci korzystające z portali społecznościowych chętnie dzielą się swoimi zdjęciami z przyjaciółmi lub z wakacji. Fotografują też swoją okolicę, a nawet dom, co może stwarzać kolejne zagrożenie. Profile naszych pociech nie zawsze obserwują wyłącznie ich znajomi. Wyjaśnijmy im, że treści te mogą zostać wykorzystane przez nich w złych intencjach. Rodzice również powinni powstrzymać się przed wstawianiem zdjęć dzieci na swoje profile.

Uczulmy też dziecko na kwestie podawania swoich danych, takich jak imię, nazwisko, adres zamieszkania czy telefon. Musi ono mieć świadomość, że najpierw należy o tym poinformować rodziców, którzy zweryfikują wiarygodność strony i zdecydują, czy podanie tych informacji nie zaszkodzi.

Aby mieć pewność, że dziecko porusza się po odpowiednich dla niego stronach, skorzystajmy z programów do tzw. kontroli rodzicielskiej. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy wiedzieli, jakie strony odwiedza nasza pociecha, a przy okazji zmniejszymy prawdopodobieństwo, że nasz maluch trafi na nieodpowiednie dla jego wieku treści.

Nie każda nieodpowiednia strona może zostać zablokowana, dlatego, jeśli dziecko przez przypadek trafi na taką, wyjaśnijmy mu, dlaczego jest ona dla niego niebezpieczna. Bądźmy dla niego wyrozumiali i cierpliwi. W ten sposób dziecko pozna przyczyny zakazu, a przede wszystkim nie będzie się bało przyjść do rodzica z takim problemem i zaufa mu.

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB