Turniej Małego Rycerza, czyli sport i zdrowe odżywianie

2016-10-06 09:42:55 (ost. akt: 2016-10-06 10:51:43)
Turniej Małego Rycerza, czyli sport i zdrowe odżywianie

Programy "Mleko w szkole" i "Owoce i warzywa w szkole" propagują zdrowe odżywianie wśród dzieci i młodzieży

Autor zdjęcia: pixabay.com

Już 7 października w Olsztynie odbędzie się Turniej Małego Rycerza. To ogólnopolskie przedsięwzięcie sportowo-edukacyjne, które łączy zawody szermiercze z propagowaniem zdrowego odżywiania.

W Turnieju Małego Rycerza wezmą udział dzieci w wieku 10-16 lat, w tym także niepełnosprawne. Przedsięwzięcie zorganizował Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Olsztynie razem z ZSO nr 3 oraz Uczniowskim Klubem Sportowym „Hajduczek”. Jest to autorski pomysł ARR w Olsztynie. Dotychczas nikt nie podjął się organizacji w tej formie tj. jednoczesna rywalizacja w szermierce olimpijskiej i szermierce integracyjnej.

Aby dzieci nabrały sił potrzebnych do zmierzenia się w zawodach szermierczych, turniej zapoczątkuje o 9:30 wspólne śniadanie. Uczniowie, ich rodzice i opiekunowie, trenerzy oraz zaproszeni goście zjedzą razem ten najważniejszy posiłek dnia, złożony z produktów mlecznych, a także owoców i warzyw. Wpisuje się to w programy, które ARR realizuje w szkołach, a mianowicie „Mleko w szkole” oraz „Owoce i warzywa w szkole”. Turniej Małego Rycerza ma na celu wzmocnienie ich przekazu i popularyzacja ich założeń. Głównym celem tych przedsięwzięć jest propagowanie zdrowego stylu żywienia i kształtowanie właściwego modelu odżywiania w szkole.

„Mleko w szkole” to program adresowany zarówno do tych najmłodszych uczniów przedszkoli, szkoły podstawowej, jak i gimnazjum oraz szkół średnich. Jak sama nazwa wskazuje, celem jest tu promowanie spożywania mleka i jego przetworów wśród dzieci i młodzieży. Program działa od roku szkolnego 2004/2005 i dotychczas Polska zajmuje 2 miejsce wśród państw Unii Europejskiej uczestniczących w programie pod względem ilości dostarczanego do szkół mleka i produktów mlecznych, a także pod względem pozyskanych na ten cel funduszy unijnych. W programie bierze udział 2,6 mln uczniów z polskich szkół i od początku trwania akcji spożyli oni 2,4 mld szklanek mleka. Nasze województwo jest w krajowej czołówce – z programu korzysta 100 tys. dzieci i młodzieży z 539 placówek na Warmii i Mazurach. Od początku trwania programu, tj. od 2004 roku, na Warmii i Mazurach uczniowie wypili ponad 88 mln szklanek mleka.

Z kolei program „Owoce i warzywa w szkole” jest skierowany do młodszych uczniów zerówek zorganizowanych w szkołach podstawowych i klas I-III szkół podstawowych. Tu nazwa akcji także nie pozostawia wątpliwości – jej celem jest propagowanie wśród dzieci jedzenia warzyw i owoców. W bieżącym roku szkolnym w naszym województwie w tym programie bierze udział ponad 50 tys. uczniów z 479 szkół podstawowych. W ramach tego przedsięwzięcia dzieci otrzymują w szkole porcję owoców (jabłko, gruszkę, truskawki, borówki amerykańskie, sok owocowy) oraz porcję warzyw (marchew, paprykę, rzodkiewkę, pomidora, kalarepę, sok warzywny lub sok owocowo-warzywny). Od początku trwania programu w Polsce dzieci otrzymały 324 mln porcji owocowo-warzywnych, w województwie warmińsko-mazurskim – 18 mln porcji. W I semestrze roku szkolnego 2016/2017 dzieci otrzymają 20 porcji owocowo-warzywnych czyli przez 10 losowo wybranych tygodni po 2 porcje.

Oba programy żywieniowe wpisują się w ogólny cel propagowania zdrowego stylu życia, który oczywiście nie obejdzie się bez sportu. W Turnieju Małego Rycerza uczniowie zmierzą się z ciekawą dyscypliną, jaką jest szermierka. Oprócz śniadania przewidziana jest także odpowiednia rozgrzewka, a także pojedynek uczniów z nauczycielami. Uczestnicy otrzymają nagrody, a drużyna, która wygra w danej rywalizacji zostanie uhonorowana Pucharem Dyrektora Oddziału Terenowego ARR w Olsztynie. Impreza odbędzie się w obiektach sportowych Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Olsztynie przy ul Wańkowicza 1.

jm

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB