Czytaj straszne historie dzieciom!

2016-10-07 08:00:00 (ost. akt: 2016-10-07 10:53:23)
Czytaj straszne historie dzieciom!

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: Fotolia.pl

Dzieci lubią się bać. Każdy z nas na pewno pamięta próby przekonania mamy lub taty, aby przed snem przeczytała nam straszą bajkę. Rodzice zwykle nie zgadzali się na ten pomysł z obawy o nasze złe sny lub nawet brak snu. Okazuje się, że niesłusznie. Psycholodzy zalecają czytanie bajek, w których występują negatywne, a wręcz przerażające postacie.

Baba Jaga, Smok Wawelski, Bazyliszek czy popularna Buka z Muminków to postacie z bajek, na myśl o których pojawia się lekki niepokój. Były to czarne charaktery, ale jako dzieci czuliśmy do nich również pewną sympatię. Paradoksalnie, one właśnie nauczyły one nas wielu ważnych wartości przydatnych w życiu.

Strach jest naturalny!
Strach jest naturalną reakcją na zagrożenia i pomaga najmłodszym wyrobić w sobie psychiczną odporność. Przydane to będzie szczególnie w sytuacji, gdy dziecko zostanie skarcone przez nauczyciela lub pokłóci się z kolegą. Wówczas będzie wiedziało, jak konfrontować się z lękiem. Dodatkowo negatywne postacie z bajek sprawiają, że maluchy będą potrafiły rozróżnić dobro od zła, a nawet uczą, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach oraz jak przezwyciężać lęki.

Istnieją też strachy związane z etapami życia malucha: lęk przed rozstaniem, pojawia się, gdy mama lub inna bliska osoba znika na chwilę z jego świata; lęk przed śmiercią, który nachodzi wraz z rozwojem świadomości i lęk przed nieznanymi siłami, pojawiający się w wieku przedszkolnym. Bajki, które ukazują podobne obawy pomogą dziecku stawić czoła stresującym sytuacjom.

Baśnie straszą i uczą
Dziecko, które słucha strasznej historii lub ogląda bajkę z czarnymi charakterami wraz z mamą lub tatą, może stawić czoła lękowi i rozwiązać stresującą sytuację, występującą w historii. Dzięki bliskości kochanej osoby wilk z „Czerwonego Kapturka”, Bazyliszek czy Smok Wawelski nie są już takie straszne.

Szczególnie ważne są baśnie. Nie tylko uczą one uniwersalnych wartości, ale pomagają zapanować nad lękami. Wszystko za sprawą tzw. zamkniętej konstrukcji, w której najpierw następuje zagrożenie, napięcie, następnie rozwiązanie konfliktu i szczęśliwe zakończenie. W tego typu tekstach dobro zawsze zwycięża, co wskazuje dziecku ścieżkę postępowania. Istotną rolę odgrywają również takie przymioty jak chęć niesienia pomocy słabszym, szlachetność, poświęcenie czy przyjaźń. Wymyślono je właśnie po to, aby radzić sobie ze strachem w dzieciństwie.

Smok i czarownica wspomagają rozwój emocjonalny
Pamiętajmy jednak o tym, aby powieści były dostosowane do wieku dziecka. Nieodpowiednio dobraną historię pociecha może nieprawidłowo zrozumieć, co spotęguje jej strach. Wybierajmy te bajki, których dziecko chce słuchać. O tym, czy poziom książki jest dostosowany do wieku dziecka świadczyć będzie jego zachowanie. Jeśli jednak podczas słuchania bajki zacznie płakać i nie będzie chciało poznać jej końca, nie naciskajmy. Wtedy warto porozmawiać o jego uczuciach i wyjaśnić te kwestie, których nie rozumie.

Jeżeli maluch domaga się ponownego przeczytania historii, jest to sygnał, że baśń jest dobrana odpowiednio. W ten sposób dziecko może wspomóc i wzbogacić swój rozwój emocjonalny. Dodatkowo bajki rozwijają wyobraźnię. Maluch treści w nich zawarte przekłada na swój język i rozumie je na własny sposób. Dzięki temu może on poradzić sobie z przerażającymi wydarzeniami bez poważnych konsekwencji na jego psychice czy emocjach. Po takiej lekcji straszna czarownica w szafie i potwór pod łóżkiem nie będą już takie przerażające.

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB