Wszystkie szkoły w jednej sieci, czyli Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

2016-09-02 08:36:13 (ost. akt: 2016-09-02 08:59:08)
Wszystkie szkoły w jednej sieci, czyli Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Ministerstwo Cyfryzacjij zapowiada utworzenie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, która połączyłaby wszystkie polskie szkoły. OSE ma zapewnić placówkom dostęp do usług i treści edukacyjnych. Zostanie uruchomiona jesienią 2018 roku.

Według danych Systemu Informacji Oświatowej w Polsce działa 30 tys. szkół, w tym tylko 5 tys. z nich ma dostęp do internetu o przepustowości wyższej niż 100 Mb/s. Jednak z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że nawet, jeśli szkoły mają tak szybkie łącze, to korzysta z niego zaledwie 5 proc. placówek.

Firmy telekomunikacyjne planują podłączyć do internetu o przepustowości 100 Mb/s w ramach własnych działań i inwestycji ok. 10 tys. szkół (w ok. 5,7 tys. lokalizacji). Ministerstwo szacuje że w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa do podłączenia jest 15 tys. szkół (w 10,5 tys. lokalizacji).

Początkowo internet w szkołach miał być podłączany metodą światłowodów, ale odstąpiono od tego założenia. - Będą pewnie dwa, trzy możliwe standardy podłączenia placówek oświatowych. - mówił wiceminister Piotr Woźny. - Dla szkół, które będą istotnie oddalone od węzłów dostępowych, będziemy zgadzać się na łącza radiowe, które będą oczywiście gwarantowały transmisję 100 Mb/s. Nie będziemy ortodoksyjni, jeśli chodzi o podłączanie szkół światłowodami.

To wszystko ma przygotować warunki do utworzenia Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, która skupiała by wszystkie polskie szkoły. Program ma ruszyć jesienią 2018 r. i przez pierwsze 2-3 lata będzie finansowany z budżetu państwa. Potem opłacać go będą samorządy.

Źródło: http://kurier.pap.pl/

oprac. jm

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB