W technikach nauczanie obejmie dwie kwalifikacje zawodowe?

2016-07-20 10:51:46 (ost. akt: 2016-07-20 15:09:31)
W technikach nauczanie obejmie dwie kwalifikacje zawodowe?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Wiceminister edukacji Teresa Wargocka przedstawiła informacje na temat efektywności kształcenia zawodowego. Zdradziła też, że prowadzony jest przegląd podstaw programowych.

Przegląd podstaw programowych kształcenia zawodowego obejmuje 200 zawodów opisanych w kwalifikacji zawodów przez 252 kwalifikacje. Obecnie zgodnie z reformą szkolnictwa zawodowego z 2012 r., aby zdobyć kwalifikacje zawodowe, konieczne jest zdanie egzaminów: teoretycznego i praktycznego. Każdy zawód jest opisany jedną, dwoma lub trzema kwalifikacjami cząstkowymi.

W zasadniczych szkołach zawodowych nauczane są zawody jedno- lub dwukwalifikayjne, a w technikach dwu- lub trzykwalifikacyjne. Egzaminy na zdobycie każdej kwalifikacji przeprowadzane są w różnych etapach nauki. Jedynie egzaminy z zawodów jednokwalifikacyjnych zaliczane są pod koniec roku szkolnego.

Dyrektorzy techników zgłaszają problemy z nauczaniem zawodów z trzema kwalifikacjami w 4-letnich szkołach. W związku z tym założono, że w zasadniczych szkołach zawodowych będą realizowane zawody jednokwalifikacyjne, a w technikach dwukwalifikacyjne.

Wiceminister zwróciła uwagę na to, że egzaminy praktyczne są drogie. Obecnie szkoły korzystają ze środków unijnych, jednak one za jakiś czas się skończą. Dlatego pojawił się pomysł, aby przy kwalifikacjach częściowych egzamin ten znieść i przeprowadzić dopiero pod koniec nauki, wraz z częścią teoretyczną.

Źródło: www.kurier.pap.pl

oprac. mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB