Czy nauczyciele w gimnazjach stracą pracę?

2016-07-15 10:40:28 (ost. akt: 2016-07-15 12:26:11)
Czy nauczyciele w gimnazjach stracą pracę?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Ministerstwo Edukacji zapowiedziało w czerwcu zmianę struktury szkolnictwa. W związku z likwidacją gimnazjów i wydłużeniem podstawówki, pojawiło się pytanie, co dalej z nauczycielami w gimnazjach. Minister edukacji, Małgorzata Zalewska, ma rozwiązanie.

Minister edukacji odniosła się do obaw związkowców dotyczących zwolnień nauczycieli uczących do tej pory w szkołach gimnazjalnych. Przypomniała, że szkoły podstawowe i gimnazja prowadzone są przez ten sam organ, czyli przez gminy, a szkołami ponadgimnazjalnymi na prawach powiatów, zarządzają miasta. Ponad połowa gimnazjów prowadzona jest w zespole szkół razem z podstawówkami.

Zalewska znalazła rozwiązanie dla grupy nauczycieli, jakim jest przekwalifikowanie. Część z nich mogłaby zostać doradcą metodycznym, zawodowym, asystentem dziecka cudzoziemskiego lub dziecka powracającego z zagranicy czy asystentem ucznia niepełnosprawnego. Zdaniem minister polskie szkolnictwo potrzebuje takich osób, a brakuje ich w systemie.

Minister wspomniała też o tzw. kotwicach, czyli możliwości zatrudnienia nauczyciela gimnazjum w szkole średniej lub ponadgimnazjalnej na okres przejściowy. Uważa, że problem ten dotyczy wyłącznie 3 tys. samodzielnie działających gimnazjów.

Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedziami MEN w miejsce obecnych 6-letnich podstawówek, 3-letnich gimnazjów oraz 3-letnich liceów, 4-letnich techników i 2,5-letnich szkół zawodowych, mają pojawić się 8-letnie szkoły powszechne, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technikum oraz dwuetapowe 5-letnie szkoły branżowe. Zmiany będą stopniowo wprowadzane od roku szkolnego 2017/2018.


oprac. mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB