Geniusz, który kopał rowy

2016-07-11 11:05:08 (ost. akt: 2016-07-11 13:37:02)

10 lipca obchodziliśmy 160 rocznicę urodzin Nikoli Tesli. Serbski wynalazca był posiadaczem niemal 300 patentów, które chroniły jego 125 wynalazków w 26 krajach. Zasłynął przede wszystkim z urządzeń elektrycznych, takich jak silnik elektryczny, prądnica prądu przemiennego czy autotransformator.

Geniusz, który kopał rowy

Autor zdjęcia: wikimedia.org

Nikola Tesla urodził się 10 lipca 1856 r. w serbskiej rodzinie we wsi Smiljan w Chorwacji. Jego ojciec był prawosławnym prezbiterem i chciał, aby syn poszedł tą samą drogą. Jednak, dzięki staraniom nauczyciela, Nikoli udało się pójść na studnia inżynierskie na politechnice w Grazu.

Młody naukowiec był pod wrażeniem dokonań Thomasa Edisona, u którego dostał pracę w laboratorium. Po wielu sukcesach Tesla zaproponował Edisonowi przejście w jego elektrowniach na produkcję prądu przemiennego, co miałoby poprawić wydajność o 50 proc. Edison jednak nie akceptował prądu przemiennego. Przez tę propozycję Amerykanin zwolnił Teslę z pracy. Serb podejmował się licznych zawodów, pracował m.in. jako kopacz rowów. Pozwoliło mu to nawiązać kontakt z właścicielami Western Union Telegraph Company, którzy pomogli mu założyć Tesla Electric Light Company.

Naukowiec w swoich laboratoriach opracował podstawy generowania i przesyłu prądu przemiennego oraz stworzył projekty urządzeń napędzanych bezpośrednio prądem przemiennym, takie jak świetlówka i silnik elektryczny. Zbudował też pierwszą elektrownię prądu przemiennego i linię przesyłową.

Mało kto wie, że Tesla również wynalazł radio. Patent na ten wynalazek był gotowy w 1900 r. Jednak Marconi ubiegł go o kilka dni i mimo że wykorzystał on teorie opracowane przez Serba, to Włoch za to urządzenie dostał nagrodę Nobla. Procesy sądowe doprowadziły Teslę do bankructwa.

Nikola Tesla zmarł w prawosławne Boże Narodzenie, 7 stycznia 1943 r. Przyczyną śmierci był zakrzep tętnicy wieńcowej. Jego zwłoki w nowojorskim hotelu znalazła służąca Alice Monaghan.

Serbski naukowiec jest bohaterem wielu filmów i powieści. W filmie Christophera Nolana "Prestiż"w postać Tesli wcielił się David Bowie. W grze "Dark Void" występuje on jako sprzymierzeniec rasy ludzkiej w bitwie między ludźmi a kosmitami. Wizerunek wynalazcy występuje tez na banknocie 100 dinarów serbskich.

mos

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. EAS #2025272 | 83.9.*.* 11 lip 2016 17:27

    Dobrze, że ktoś pamięta, bo bez Tesli długo nie byłoby współczesnej cywilizacji. Zbudował również pierwszego pilota na podczerwień, opracował lampę rentgenowską (wysłał Roentgenowi), bezprzewodowe przesyłanie energii na odległość, turbinę Tesli, itd.Niestety, darmowy napęd samochodów zabrał do grobu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz