Polscy naukowcy zbadają czy można skolonizować Marsa

2016-07-11 09:56:08 (ost. akt: 2016-07-11 12:07:47)
Polscy naukowcy zbadają czy można skolonizować Marsa

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Polscy naukowcy zbadają możliwości skolonizowania Marsa. Chodzi tu nie tylko o warunki panujące na planecie, ale też o kwestie psychologiczne, etyczne, możliwość przeżycia człowieka w tamtejszej atmosferze, współżycie w grupie czy rywalizację.

Kierownik badań, dr Konrad Szocik uważa, że rozwój ludzkości opiera się nie tylko na mierzeniu się z aktualnymi problemami, ale też na przewidywaniu ryzyka i zagrożenia. Naukowiec twierdzi, że na możliwość kolonizacji Marsa nie trzeba czekać długo. Według przewidywań, pierwszy lot załogowy nastąpi na przełomie lat 20. i 30. XXI w.

Obecna technologia nie pozwala na powrót z Marsa na Ziemię, dlatego konieczne będzie założenie ludzkiej kolonii na tej planecie. Jednak temat ten jest odstawiany na drugi plan, bo badacze skupiają się przede wszystkim na kwestiach technologicznych i medycznych.

Naukowcy z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie prowadzą też badania nad bezpiecznymi i szybkimi środkami transportu, możliwościami przetrwania ludzkiego organizmu nie tylko w trakcie około siedmiomiesięcznego lotu w jedną stronę, ale też w warunkach mikrograwitacji, która na Marsie jest prawie trzykrotnie mniejsza niż na Ziemi.

Obecnie nie bada się aspektów dotyczących natury ludzkiej, takich jak trudności psychologiczne związane z podróżą na Marsa i pobytem w specyficznym środowisku lub nieprzewidywalność dalszego rozwoju ewolucji biologicznej przez selekcję naturalną na Marsie. Podobnie wygląda sprawa systemu prawnego, etyki, kultury czy polityki. Dlatego naukowcy z Rzeszowa zbadają te dziedziny.

Naukowcy obserwując rozwój ludzkości na Ziemi, twierdzą, że na przywódców wyrastają egoiści i oni właśnie przejmują władzę w małych społecznościach. Na Marsie nie byłoby dla nich przeciwwagi, jaką na Ziemi są altruiści. Dlatego badacze stawiają sobie pytanie, jak wyglądałoby życie w warunkach trudniejszych niż na Ziemi, gdzie trwałaby walka o przetrwanie i panowałoby ciągle zagrożenie życia. Jednak są to badania czysto teoretyczne.

Źródło: www.kurier.pap.pl

oprac. mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB