Powstanie nowa instytucja ds. cyberbezpieczeństwa

2016-07-08 09:57:55 (ost. akt: 2016-07-08 10:39:31)
Powstanie nowa instytucja ds. cyberbezpieczeństwa

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

CERT Narodowy, czyli instytucja, która ma czuwać nad cyberbezpieczeństwem w Polsce, połączy trzy sektory gospodarki: energetyczny, bankowy i telekomunikacyjny. Jej głównym zadaniem będzie szybka wymiana informacji o zagrożeniach między państwowymi i prywatnymi instytucjami.

Specjaliści z sektorów energetycznego, bankowego i telekomunikacyjnego będą pracować przez siedem dni w tygodniu przez 24 godz. na dobę. Połączenie tych trzech działów pozwoli szybciej wymieniać się informacjami na temat zagrożeń w cyberprzestrzeni, analizować je i podejmować decyzje dotyczące dalszych działań. Usprawni to także współpracę między instytucjami zajmującymi się ściganiem przestępców w cyberprzestrzeni.

CERT Narodowy powstanie na bazie CERT Polska, która działa w ramach Narodowej Akademickiej Sieci Komputerowej. Będzie też częścią Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa, które dodatkowo będzie posiadało część badawczo-rozwojową, szkoleniową i część analityczną. Obecnie dział bankowy, telekomunikacyjny i energetyczny działają odrębnie.

Ministerstwo Cyfryzacji będzie koordynowało współpracę między CERT-em Narodowym a MON, MSWiA, ABW i trzema sektorami. Zbuduje też trójpoziomowy system cyberbezpieczeństwa w Polsce. Pierwszy będzie systemem wczesnego ostrzegania, który ma monitorować transgraniczne punkty internetu, a w razie podejrzanych działań ma przekazywać informacje do CERT-u Narodowego.

Drugi poziom to klastry bezpieczeństwa, czyli systemy, które mają ochraniać rejestry państwowe, np. bazy PESEL. Dodatkowo mają powstać klastry regionalne i wojewódzkie. Trzeci poziom ma za zadanie chronić zasoby danych przechowywane przez konkretne instytucje, takie jak procedury tworzenia kopii zapasowych, ustawień systemów informatycznych oraz archiwizacji danych w urzędach.

Computer Emergency Response Team, czyli CERT Polska powstało w 1996 r. Ma reagować, gdy zostanie naruszone bezpieczeństwo użytkowników i instytucji w sieci.

Źródło: www.kurier.pap.pl

oprac. mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB