Polacy robią coraz więcej błędów ortograficznych

2016-07-01 12:56:20 (ost. akt: 2016-07-01 14:06:02)
Polacy robią coraz więcej błędów ortograficznych

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Polscy językoznawcy poinformowali, że poziom wiedzy ortograficznej spada. Polacy robią coraz więcej błędów. Przyczyn jest wiele, ale głównie internet i braki w podstawie programowej w szkołach są winne takiemu stanowi wiedzy.

Najczęstsze błędy ortograficzne nie są związane z podstawowymi regułami, bo te Polacy mają zazwyczaj opanowane. Główną przyczyną tego jest pojawiające się nowe słownictwo, a nie wszystkie wyrazy mają łatwą pisownię. Dorośli najczęściej mają problemy z zapożyczeniami z języków obcych. Dzieci i młodzież również popełniają więcej błędów, co, według ekspertów, widać na podstawie prac maturalnych czy wypracowań szkolnych.

Przyczyn takiego stanu wiedzy jest wiele, np. czynniki cywilizacyjne: zmieniają się sposoby wdrażania nauki pisania i czytania, zaczynamy na komputerze, dopiero później tradycyjnym sposobem. Winna jest też ograniczona podstawa programowa w szkołach, gdzie nie wszystkie reguły są zamieszczone. To samo dotyczy interpunkcji, coraz rzadziej pracujemy ze słownikiem.

Według ekspertów należy przywiązywać wagę do ortografii już od najmłodszych lat, zaczynając od ćwiczeń motorycznych ręki i przyzwyczajeniu jej do tradycyjnego pisania ołówkiem lub piórem. Dobrze też od najmłodszych lat zachęcać dzieci do czytania książek. Pomoże to szybciej przyswoić zasady poprawnego pisania.

Źródło: www.kurier.pap.pl

oprac. mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB