Likwidacja gimnazjów... i co jeszcze? Zmiany w edukacji

2016-06-28 09:10:41 (ost. akt: 2016-06-28 10:17:48)
Likwidacja gimnazjów... i co jeszcze? Zmiany w edukacji

Autor zdjęcia: sxc.hu

Minister Edukacji Narodowej, Anna Zalewska, zapowiedziała wczoraj zmiany w edukacji. Powrócą 8-letnie podstawówki, nauczanie wczesnoszkolne będzie trwało 4 lata, podobnie licea, a nauka w technikum będzie o rok wydłużona. Zmiany mają wejść w życie jesienią 2017 r.

O zmianach w edukacji szefowa MEN powiedziała podczas podsumowującego spotkania debaty "Uczeń. Rodzic. Nauczyciel - Dobra zmiana". Celem reformy jest wprowadzenie cykliczności nauczania m.in. poprzez wzmocnienie kształcenia wczesnoszkolnego i dłużej trwające szkoły średnie.

W szkole powszechnej klasy I-IV ma obowiązywać poziom podstawowy, zaś w klasach V-VIII poziom gimnazjalny. Dodatkowo klasa IV ma służyć jako wprowadzenie do nauczania przedmiotowego. Ma to złagodzić bezpośrednie przechodzenie z kształcenia wczesnoszkolnego do przedmiotowego. W tej klasie uczniowie będą mieli ciągle tego samego wychowawcę.

Po edukacji 8-letniej młodzież będzie miała wybór szkoły średniej, czyli 4-letnie liceum, 5-letnie technikum lub dwustopniową szkołę branżową. Ta ostatnia ma zastąpić dotychczasowe szkoły zawodowe.

Pierwszy rocznik, który będzie objęty zmianami, to uczniowie, którzy 1 września 2017 r. pójdą do szkół powszechnych, czyli obecne sześciolatki i ci, którzy w tym czasie powinni rozpocząć kształcenie gimnazjalne. Ci, którzy w minionym roku chodzili do klas V, pójdą do klas VI szkoły powszechnej.

W ramach reformy ma obowiązywać 3-letni okres przejściowy, w którym uczniowie klas VI będą mogli uczyć się w budynku gimnazjum lub podstawówki. Poza tym klasy I-IV i V-VIII mają być połączone w jedną szkołę. Pozostałe roczniki będą kończyć edukację rozpoczętym cyklem. W związku z tym w roku szkolnym 2019/2020 do szkół branżowych, liceów i techników trafi podwójny rocznik uczniów.


oprac. mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB