Telemarketing, lotnictwo i boks, czyli niecodzienne profile kształcenia

2016-06-24 12:00:00 (ost. akt: 2016-06-28 08:19:40)
Telemarketing, lotnictwo i boks, czyli niecodzienne profile kształcenia

Autor zdjęcia: Fotolia.pl

Szkoły średnie i uczelnie wyższe kuszą coraz bardziej oryginalnymi kierunkami. Wiąże się to z ciągle rozwijającymi się potrzebami rynku pracy. Dlatego zarówno uczelnie, jak i szkoły średnie, policealne i zawodowe starają się wychodzić naprzeciw temu oferując np. klasy o profilu... bokserskim.

Na słuchawce
Kilka tygodni temu zrobiło się głośno o pomyśle Polskiego Stowarzyszenia Marketingu SMB. Ich przedstawiciele wystąpili z propozycją utworzenia pierwszej w Polsce szkoły zawodowej o profilu call center. Celem byłaby poprawa wizerunku telemarketera, który nie cieszy się dużym szacunkiem społeczeństwa.

Panuje opinia, że ludzie pracujący „na słuchawce” są niezaradni i nieprofesjonalni, a ich usługi są niskiej jakości. Ci, którzy pracowali w tym zawodzie, wiedzą, że jest inaczej. Pracując w call center trzeba być odpornym na stres. Niejednokrotnie pracownicy słyszą najgorsze obelgi lub są obiektem agresji niezadowolonego klienta. Wiadomo jednak, że telemarketerami zostają zazwyczaj studenci lub osoby nieposiadające doświadczenia zawodowego. Dlatego powstaje pytanie czy klasy o profilu call center mają sens.

Sport niekoniecznie aktywnie
By ściągnąć jak największą liczbę uczniów, szkoły prześcigają się w kreowaniu nowych specjalizacji. Dlatego niedawno w Polsce powstała pierwsza szkoła o profilu e-sport. Do tej pory w Polsce powstały dwie klasy. Szkoły reklamują ten profil kształcenia jako atrakcyjny, który daje szansę na zdobycie przydatnych umiejętności oraz poznanie technologii gier komputerowych.

Uczniowie dowiadują się, jak tworzy się takie gry, a także uczą się świadomego korzystania z komputera, a nawet doskonalą swoje umiejętności w grach sportowych. Dodatkowo niektóre zajęcia mają być prowadzone w dwóch językach: polskim i angielskim. Przewidziano nawet wsparcie pedagogiczno-psychologiczne, zabezpieczające przed uzależnieniem od komputera i gier.

Fot. Fotolia.pl

Samolotem dookoła szkoły
Jeśli chodzi o klasy sportowe, to nie koniec edukacyjnych atrakcji. W kilku miastach Polski, m.in. w Grudziądzu, Pile czy Białymstoku powstały klasy sportowe o profilu lotniczym. Uczniowie tych szkół posiądą wiedzę z zakresu aerodynamiki, meteorologii, historii lotnictwa, prawa lotniczego, zasad i mechaniki lotu.

Cały zakres nauki nie opiera się wyłącznie na teorii. Dla licealistów przewidziano także praktyczny kurs szybowcowy z dalszym szkoleniem do licencji pilota szybowcowego. Głównym celem powstania szkół są zapotrzebowania rynku na pilotów cywilnych, liniowych oraz specjalistów lotniczych. Kursy samolotowe są bardzo kosztowne, a klasy te oferują całkowicie bezpłatne lub tylko częściowo odpłatne szkolenia. Dodatkowo chętni mogą wziąć udział w wycieczkach na lotniska, do muzeów lotniczych, spotkać się z profesjonalnymi pilotami, a nawet odbyć loty w symulatorach czy skoczyć ze spadochronem.

Ucz się... bić
Kolejną szkołą, oferującą niecodzienną edukację sportową jest liceum o profilu bokserskim. W rekrutacji mogą wziąć udział zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Szkoła zapewnia wykwalifikowaną kadrę nauczycieli i trenerów, profesjonalną salę bokserską, a dla zawodników kadr narodowych i medalistów Mistrzostw Polski, bezpłatne posiłki. Uczniowie pozostają w macierzystych klubach i reprezentują je we wszystkich zawodach. Patronat nad tego typu klasą objął Polski Związek Bokserski.

Przyszłość w nanocząsteczkach
Nie tylko szkoły średnie i zawodowe, ale też uczelnie wyższe starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi. Przykładem mogą być studia na kierunku nanotechnologia. Studenci poznają świat nano, czyli na poziomie atomów i molekuł. Absolwenci mogą pracować w laboratoriach, gdzie będą opracowywać aparaty wszczepiane do organizmu, przenośne laboratoria czy kremy i filtry.


Drewno na kilka sposobów
Kolejnym innowacyjnym kierunkiem studiów jest technologia drewna. Studenci po tym kierunku będą mogli pracować w branży przemysłu drzewnego, w jego przetwórstwie czy przemyśle meblarskim. Absolwent będzie wiedział również, jak posługiwać się specjalistycznymi maszynami do obróbki drewna, a także, w jaki sposób przetwarzać drewno za pomocą środków chemicznych.

Trendy i moda w społeczeństwie
Wśród tych niecodziennych kierunków znajdzie się coś ciekawego również dla humanistów. Przykładem mogą być studia na kierunku analiza i kreowanie trendów. Skierowane one są do osób z wszechstronnymi zainteresowaniami. Pracownik po tym kierunku odpowiada za diagnozowanie długoterminowych zjawisk zachodzących w społeczeństwie pod kątem kultury, ekonomii i innych dziedzin oraz przekłada je na potrzeby indywidualne i społeczne. Oprócz tego posiada wiedzę o formach konsumpcji oraz projektowaniu dóbr i usług. Zatrudnienia można szukać w wielu sektorach, m.in. w informatologii, ekonomii, socjologii czy w zarządzaniu.

Zwierzęta w terapii
Osoby, które uwielbiają zwierzęta, również znajdą odpowiednie studia, łącząc pasję z edukacją. Niedawno powstał kierunek zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii. Kandydat pozna nie tylko historyczne i społeczne uwarunkowania roli zwierząt w życiu człowieka, ale też posiądzie wiedzę z pedagogiki, rozwoju człowieka, a także o zaburzeniach, jakie mogą go dotknąć. To innowacyjny kierunek, stawiający na tworzenie coraz lepszych metod rehabilitacji niepełnosprawnych.

Zarówno uczniowie, jak i studenci mają dziś wiele możliwości kształcenia. Szkoły i uczelnie prześcigają się w wymyślaniu coraz to oryginalniejszych profili i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy i wciąż zmieniającym się trendom.

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB