Co po studiach humanistycznych?

2016-06-22 14:41:14 (ost. akt: 2016-06-22 14:52:42)
Co po studiach humanistycznych?

Autor zdjęcia: Fotolia.pl

W obecnych czasach panuje przekonanie, że na rynku pracy jest zapotrzebowanie na zawody po kierunkach ścisłych. Co jeśli jednak przyszły student nie posiada zdolności matematycznych, a nie chce zasilać grupy bezrobotnych? Okazuje się, że istnieją branże przeznaczone dla humanistów, w których można znaleźć zatrudnienie.

Eksperci rynku pracy wyróżniają zawody, w których odnajdą się humaniści. Jednym z nich jest researcher, inaczej nazywany brokerem czy selekcjonerem. Praca polega na profesjonalnym wyszukiwaniu informacji w internecie, źródłach osobowych i archiwach. Specjaliści z tej branży pożądani są w firmach medialnych, doradztwa personalnego i w działach HR.

E-learning i teletutor
Zawodem pożądanym w dobie cyfryzacji, jest dydaktyk medialny. Praca na tym stanowisku opiera się na projektowaniu oprogramowania do e-learningu. Taki specjalista przenosi wiedzę z książek na multimedialne nośniki. Do jego zadań należy dbanie o oprawę wizualną materiałów, ich wartość dydaktyczną oraz klarowne przekazanie wiedzy.

Z edukacją związany jest też tajemniczo brzmiący teletutor. Do jego zajęć należy kształcenie szkolne i pozaszkolne na odległość. Zajmuje się on organizowaniem wideokonferencji, prowadzi wykłady telewizyjne i radiowe i przygotowuje multimedialne pakiety edukacyjne. Powinien on mieć opanowaną obsługę komputera i sprawnie poruszać się po sieci.

Doradztwo zawodowe i zarządzanie wiedzą
Innym zawodem występującym coraz częściej na rynku jest broker wiedzy, czyli doradca zawodowy. Praca ta polega głównie na dbaniu o ciągły rozwój zawodowy klienta. Ma on dostęp do najnowszej bazy informacji i obserwuje branżę edukacyjną. Dzięki temu może sukcesywnie dobierać odpowiednią ofertę pod klienta, uwzględniając kwalifikacje, możliwości finansowe czy komunikacyjne. Doradza też, jaką ścieżkę kariery wybrać, aby osiągnąć sukces.

Komunikacja i analiza
Na porządkowaniu informacji opiera się praca specjalisty zarządzania wiedzą. Odpowiada on za infrastrukturę informacyjną firmy. Chodzi tu nie tylko o porządek w poczcie elektronicznej, ale również o tworzenie nowych kanałów informacyjnych. Osoba na tym stanowisku dba o nawiązywanie komunikacji i jakość współpracy między działami firmy. Do jego zadań należy także zmniejszenie barier językowych, geograficznych, czy ocena wartości wiedzy danej organizacji.

Z powyższym zawodem wiążą się zajęcia organizatora pracy wirtualnej. Organizuje on pracę grupy ekspertów w celu osiągnięcia wyznaczonego rezultatu oraz czuwa nad komunikacją, przepływem informacji, koordynowaniem zmian w projekcie, rejestruje osiągnięte cele w grupie oraz zarządza harmonogramami.

Kreatywne pomysły na wolny czas
Kreatywny humanista może zostać animatorem wolnego czasu. Specjaliści najczęściej zatrudniani są w ośrodkach kultury, w przemyśle rozrywkowym i biurach podróży. Gdy pracują z dziećmi, muszą zapewnić kreatywną zabawę, a w osobach starszych powinni zaszczepić nową pasję i zaprezentować możliwości, jakie przed nimi się otwierają.

Edukacja zdrowotna
Zajęciem charakteryzującym się dużą odpowiedzialnością jest edukator zdrowia. Jego praca polega na nauczaniu o profilaktyce chorób i rozwiązywaniu problemów zdrowotnych. Specjalista tworzy programy edukacyjne skierowane do mediów, placówek zdrowotnych, zakładów pracy i szkół.

Pracuj w internecie
Z myślą o humanistach powstał nowy kierunek studiów, jakim jest humanistyka drugiej generacji. Nacisk kładzie się na tworzenie tekstów na portale internetowe i na zarządzanie treściami w nich zawartych. Studenci uczą się profesjonalnej obsługi portali społecznościowych oraz nabywają wiedzę, jakie treści wstawiać, by strona zyskiwała coraz większy zasięg. Specjalista może tworzyć też reklamy internetowe.

mos

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. emtec #2015053 | 213.184.*.* 23 cze 2016 10:33

    humanista człowiek wszechstronnie wykształcony, znajdzie pracę wszędzie nie tak ja mgr inż

    ! - + odpowiedz na ten komentarz