MEN chce unowocześnić polskie szkoły

2016-06-23 12:00:00 (ost. akt: 2016-06-23 11:25:53)
MEN chce unowocześnić polskie szkoły

Autor zdjęcia: pixabay.com

Zakup nowego sprzętu, poprawa infrastruktury i szkolenia dla nauczycieli, takie działania chcą podjąć ministrowie edukacji narodowej oraz cyfryzacji.

Z badań Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że tylko 1 proc. polskich szkół, czyli 300 z 30 tys., posiada stałe łącze o szybkości internetu odpowiadające przyjętym standardom tzn. powyżej 1000 mb/s. Połowa szkół ma łącze pozwalające jedynie na wymianę maili. Te same dane pokazują, że na jeden komputer przypada 11 uczniów, a dużą część stanowią komputery stacjonarne z lat 2006-2008.

Uczniowie z komputerów korzystają głównie w domu. Tylko 41 proc. nauczycieli gimnazjum wykorzystuje sprzęt elektroniczny częściej niż raz w tygodniu. Jednocześnie polscy pedagodzy szkolni w wykorzystywaniu komputerów w życiu prywatnym są w czołówce i pozytywnie wypowiadają się o stosowaniu Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych w edukacji. Jednak ich kompetencje w zakresie TIK są jednymi najniższych z przebadanych krajów OECD.

W związku z tym MEN chce podjąć się realizacji pilotażu programowania w szkołach, a resort cyfryzacji przeznaczy ok. 270 mln zł ze środków unijnych na budowę infrastruktury internetowej w szkołach. 120 mln zł ma pójść na szkolenie nauczycieli.

MEN, współpracując z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji, chce wprowadzić e-podręczniki. Miałoby ich powstać 14, ponad 13 tys. e-materiałów miałoby być przydatnych na lekcjach muzyki, historii sztuki, plastyki, matematyki, informatyki w zakresie rozszerzonym, a także w przedmiotach humanistycznych i przyrodniczych. Elektroniczne podręczniki i zasoby z filmami, zdjęciami i schematami mają powstać również dla szkolnictwa zawodowego.

Pilotaż programu ma ruszyć we wrześniu 2016 r., a szkoły zapraszane będą do końca sierpnia. W każdym województwie ma zostać wyznaczony przez kuratora koordynator ds. innowacji. Ich zadaniem byłoby stworzenie mapy innowacji, zbieranie danych ze szkół, np. o posiadanym przez szkoły wyposażeniu w sprzęt.

Źródło: www.kurier.pap.pl.

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB