Powstanie jednolity system antyplagiatowy

2016-06-13 09:45:57 (ost. akt: 2016-06-13 10:45:22)
Powstanie jednolity system antyplagiatowy

Autor zdjęcia: pixabay.com

Senat zaakceptował nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym. Nowe przepisy zakładają, że uczelnie wyższe do sprawdzania prac dyplomowych będą korzystały z Jednolitego Systemu Antyplagiatowego. Wkrótce nowelizacja trafi do prezydenta.

Według obowiązujących przepisów uczelnie wyższe od roku akademickiego 2015/2016 miały obowiązek sprawdzania prac dyplomowych systemem antyplagiatowym. W tym celu mogły wykorzystać różne systemy.

Zaakceptowana przez Senat nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym wprowadzi Jednolity System Antyplagiatowy, z którego będą korzystały wszystkie uczelnie w kraju. Natomiast obowiązek sprawdzania prac dyplomowych zostanie przesunięty o dwa lata, do roku akademickiego 2018/2019. W tym czasie ma powstać ujednolicony system, współpracujący z ogólnopolskim repozytorium pisemnych prac dyplomowych.

Do 2018 roku uczelnie będą musiały oddać do repozytorium pisemne prace dyplomowe, obronione po 2009 r. To o dwa lata więcej niż przewidują obecne przepisy. Minister nauki obowiązek opracowania Jednolitego Systemu Antyplagiatowego zleci nadzorowanemu przez niego instytutowi badawczemu, którego działania są ściśle związane z usługami z zakresu systemów informacyjnych. Oznacza to, że system przygotuje i będzie administrował Ośrodek Przetwarzania Informacji, czyli Państwowy Instytut Badawczy.

mos

Źródło: www.kurier.pap.pl

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB