Czy warto rozwijać pasje u dzieci?

2016-04-20 11:13:09 (ost. akt: 2016-04-20 11:46:31)
Czy warto rozwijać pasje u dzieci?

Autor zdjęcia: pixabay.com

45% Polaków rozwija swoje pasje. Pomagają one zrelaksować się po męczącym dniu, ale także sprzyjają nawiązywaniu nowych znajomości i zdobywaniu wiedzy. Zainteresowaniami warto zarażać dzieci. Należy jednak uważać, by nie przesadzić z liczbą zajęć dodatkowych.

Dla 17% z nas hobby wiąże się z aktywnością fizyczną, a dla 10% – jest nim czytanie książek. Preferencje dorosłych pokrywają się z zainteresowaniami dzieci. „Często nie są to jeszcze pasje na całe życie, warto jednak zapisywać pociechy na różne zajęcia i obserwować, które są dla nich najciekawsze” – mówi Monika Kulawiak, logopeda i nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.

Kółka zainteresowań uczą najmłodszych funkcjonowania w grupie, nawiązywania relacji. Dzieci, bawiąc się, zdobywają nową wiedzę i doświadczenia. Korzyści widzą sami uczniowie: Agnieszka Wardak, członkini kółka teatralnego, zauważa, że gra na scenie pomogła jej zapanować nad stresem i przygotowała ją do wystąpień publicznych. Joanna Kulawiak dzięki szkolnym zajęciom poznaje nowe słowa i ćwiczy ortografię w trakcie gry w scrabble. Z kolei Nadia i Lena Małeckie, laureatki konkursów tanecznych, nawiązały podczas treningów wiele przyjaźni.

Rodzice, których dzieci uczestniczą w różnych zajęciach, muszą jednak zachowywać czujność. Jeśli pociecha wraca z nich przemęczona i nie ma już siły bawić się w domu, to znak, że jest zbyt obciążona. Wówczas lepiej zrezygnować z części kółek zainteresowań. Pamiętajmy, że chodzenie na nie ma być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Rozmawiajmy z dziećmi, wtedy same dadzą nam znać, gdy poczują nadmiar lub – przeciwnie – niedosyt zajęć dodatkowych.infowire.pl

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB