Rodzicu, twój stres nie pomoże dziecku przed egzaminem

2016-04-12 13:31:41 (ost. akt: 2016-04-12 13:50:08)
Rodzicu, twój stres nie pomoże dziecku przed egzaminem

Autor zdjęcia: pixabay.com

Twoje dziecko przed ważnym egzaminem wpada w histerię i deklaruje, że w ogóle do niego nie przystąpi? Jeśli chcesz wesprzeć pociechę i pomóc jej pokonać stres, przede wszystkim nie panikuj. Nerwowe napięcie u dziecka bywa efektem błędów popełnianych przez rodziców.

Najlepiej zapytać pociechę, jak pomóc jej poradzić sobie ze stresem. - Młody człowiek może się obawiać, że wiedza, którą przyswoił, będzie niewystarczająca. Często jednak okazuje się podczas rozmowy, że nastolatek lęka się nie tyle samego egzaminu, ile niesprostania oczekiwaniom rodziców – mówi Agnieszka Żywczyńska, psycholog.

Trudno nie myśleć o konsekwencjach źle zdanego egzaminu, ale warto zachować dystans i uświadomić sobie, że na szkolnych testach świat się nie kończy. - Myślę, że egzaminy nie determinują przyszłości dziecka. Pamiętajmy, że w zapewnieniu sobie udanego życia mogą pomóc nie tylko najlepsze studia i liceum, lecz także różne doświadczenia, zainteresowania czy umiejętności – uważa ekspertka.

W sytuacjach stresowych to na rodzicach spoczywa obowiązek zachowania spokoju, który udzieli się dziecku. Złym pomysłem jest natomiast podawanie mu leków uspokajających lub środków poprawiających koncentrację. Czekanie pod szkołą i nadmierne wypytywanie o egzamin to również niedobre rozwiązanie. Lepiej po prostu wcześniej przytulić pociechę i powiedzieć, że wszystko będzie w porządku, że ma ona nasze wsparcie.infowire.pl

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB