W brzuchu żaby znaleziono... żabę

2016-03-25 12:00:00 (ost. akt: 2016-03-23 11:03:06)
W brzuchu żaby znaleziono... żabę

Autor zdjęcia: Wikipedia

Żyją w górskich potokach i strumieniach zachodniej Afryki. Z ich paszczy wystają kły o długości 1 mm. Poznajcie afrykańską szablozębną żabę!

Wszyscy słyszeli o prehistorycznych tygrysach szablozębnych, których wizerunki często możemy spotkać w kulturze popularnej. Wielkie koty wyginęły około 10 tys. lat temu. Nie oznacza to, że drapieżniki wyposażone w wielkie kły nie chodzą już po Ziemi. W górskich rzekach i strumieniach zachodniej Afryki na swoje ofiary czekają uzębione żaby.

Zęby w stosunku do wielkości płaza mają ogromne rozmiary, dochodzące nawet do 1 mm. Po co takiemu małemu płazowi potrzebne są takie duże zęby? Niemieccy badacze znaleźli odpowiedź w żołądku płaza. Znaleźli w nim inną żabę.
Przyrodnicy znają gatunki żab, które polują na inne żaby, ale w takim wypadku po prostu połykają je w całości. Zdarzają się również przypadki kanibalizmu, ale dotyczą one wyłącznie zjadania młodych. To, czy szablozębna żaba zjada innych przedstawicieli swojego gatunku, wciąż jest tematem rozważań, ponieważ nikt nie złapał jej jak dotąd na gorącym uczynku.
Naukowcy przeprowadzili badania genetyczne, które wykazały, że ta niezwykła żaba pochodzi z nieznanej rodziny i nie jest blisko spokrewniona z żadnymi innymi. Prawdopodobnie rodzina tych płazów oddzieliła się jeszcze w czasach dinozaurów z głównej linii gatunku. Miało to miejsce około 100 mln lat temu.
Bardzo rzadko zdarza się, że w XXI wieku naukowcy odkrywają całkowicie nowy gatunek, bo większość odkryto już w XIX wieku. Białych plam na przyrodniczej mapie świata jest coraz mniej.

kraw

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB