Un pour tous et tous pour un!

2015-10-14 08:46:26 (ost. akt: 2015-10-14 09:08:30)
Trzej muszkieterowie na drzeworycie autorstwa Maurice Leloira (1851-1940)

Trzej muszkieterowie na drzeworycie autorstwa Maurice Leloira (1851-1940)

Autor zdjęcia: Wikipedia

Tytułową sentencję „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!" — znają wszyscy, bo któż nie czytał książek lub nie oglądał filmów o czterech muszkieterach — Atosie, Portosie, Aramisie i d'Artagnanie.

Rok 1625. Francją rządzi Ludwik XIII, natomiast jego pierwszym ministrem jest kardynał Richelieu. Wchodzący w dorosłość d'Artagnan opuszcza swoją rodzinną Gaskonię, aby wstąpić do elitarnej formacji muszkieterów królewskich...

Trylogia o muszkieterach to chyba najbardziej znana powieść z gatunku płaszcza i szpady Aleksandra Dumasa — francuskiego pisarza. Bohaterowie cyklu: Atos, Portos, Aramis i d'Artagnan, byli wzorowani na realnych postaciach, które w XVII wieku „odegrały” swoje prawdziwe role... Kim byli?

Elitarną jednostką, której celem była ochrona króla Ludwika XIII. Powstała w 1622 roku To byli najlepsi z najlepszych. Żołnierze, którzy musieli się czymś wyróżnić na polu walki. Było ich równo stu. Do ich zadań należało dbanie o bezpieczeństwo dworu, trzymanie straży przed królewskimi rezydencjami, a także dostarczanie cennych listów i przesyłek.

Najwięcej wiemy o pierwowzorze głównego bohatera powieści Dumasa — d'Artagnana. Był królewskim muszkieterem i żył w latach 1611-1673. Nazywał się właściwie Charles de Batz-Castelmore i pochodził z Gaskonii. W posiadaniu rodu, z którego się wywodził był zamek d'Artagnan. Od jego nazwy pochodzi więc nazwisko książkowego bohatera.

W roku 1633 zasilił szeregi muszkieterów królewskich. Rok później z rąk króla otrzymał stopień kapitana. W 1646 roku, kiedy to rozwiązano formację królewskich muszkieterów, zaciągnął się na służbę u kardynała Mazariniego, następcy kardynała Richelieu. W 1958 roku, kiedy to przywrócono kompanię muszkieterów, d'Artagnan otrzymał stopień porucznika muszkieterów. Później uczestniczył w licznych walkach prowadzonych przez Ludwika XIV. W 1665 roku, w czasie kampanii w Niderlandach jego oddział był najbardziej zdyscyplinowany. Zresztą również wiele razy później dawali dowody męstwa.
Podczas oblegania miasta Maastricht bohater został śmiertelnie postrzelony kulą z muszkietu prosto w szyję. Był rok 1673.

Wiele lat później, w 1844 roku, w dzienniku „Le Siecle” wydrukowany zostaje pierwszy odcinek powieści „Trzej muszkieterowie” autorstwa Aleksandra Dumasa. Jeszcze w tym samym roku w formie książki trafia do rąk czytelników. Może i dziś warto sięgnąć po tę ciekawą lekturę napisaną w oryginalnym języku i przenieść się do XVII-wiecznej Francji, gdzie nie brakowało barwnych postaci, walk oraz intryg?

woj

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB