Literacki Nobel 2015 dla Swietłany Aleksijewicz

2015-10-08 13:06:27 (ost. akt: 2015-10-08 15:15:12)

Komitet Noblowski kolejnego laureata. Literacką Nagrodę Nobla otrzymała białoruska pisarka i dziennikarka Swietłana Aleksijewicz.

Swietłana Aleksijewicz, laureatka Literackiej Nagrody Nobla 2015

Swietłana Aleksijewicz, laureatka Literackiej Nagrody Nobla 2015

Autor zdjęcia: Wikipedia

Aleksijewicz była wymieniana jako główna faworytka do tegorocznej literackiej Nagrody Nobla i te przewidywania się sprawdziły. Białoruska pisarka i dziennikarka urodziła się na Ukrainie, mieszka w Białorusi, a pisze po rosyjsku. W 2015 roku otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za zbiór reportaży "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka", wcześniej tę samą nagrodą uhonorowano inne jej dzieło - "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety". Książka, będąca zbiorem wyznań i relacji o losach kobiet sowieckich podczas wojny, została nagrodzona też Literacką Nagrodą Europy Środkowej "Angelus".

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest już od 114 lat, jednak nagrodzonych zostało 111 pisarzy. Zaledwie 13 spośród nich to kobiety. Laureaci najczęściej tworzyli w języku angielskim (27 nagrodzonych), na drugim miejscu - francuskim (14), na trzecim - niemieckim (13). 11 spośród nich to Słowianie, w tym znalazło się 4 Polaków, 4 Rosjan, 1 Serb oraz 1 Czech. Polscy laureaci Nagrody Nobla to Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Władysław Reymont i Henryk Sienkiewicz.

jm

Aleksijewicz nagrodę otrzymała za "polifoniczną twórczość, będącą pomnikiem cierpienia i męstwa w naszych czasach":Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB