Kosmiczne wiadomości

2015-10-07 10:41:35 (ost. akt: 2015-10-07 10:55:12)
Kosmiczne wiadomości

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Dlaczego Księżyc ostatnio był czerwony? Czy skoro na Marsie jest woda, to czy jest tam życie? Czy i gdzie istnieją inne wszechświaty poza naszym? Astronomia i szeroko pojęta nauka o kosmosie to chyba jedna z najbardziej owianych tajemnicą dziedzina wiedzy, w której co chwila pojawiają się nowe pytania.

Zagadki kosmosu i odkrywanie innych planet fascynują i intrygują nas niezmiennie od lat. Namiastką marzeń o spacerze po księżycowych kraterach czy odnalezieniu życia na Marsie jest dla zwykłych zjadaczy chleba spoglądanie w niebo i obserwowanie niektórych zjawisk astronomicznych – takim ostatnio było na przykład zaćmienie Superksiężyca.

Krwawy Superksiężyc


W nocy z 27 na 28 września mogliśmy obserwować niesamowite i rzadkie zjawisko, mianowicie zaćmienie Superksiężyca. Brzmi kosmicznie, prawda? A co tak naprawdę oznacza i dlaczego tej nocy księżyc był czerwony?

W nocy z 27 na 28 września mogliśmy obserwować Zaćmienie Superksiężyca - nasz satelita przybrał wówczas czerwoną barwę
Fot. pixabay.com
W nocy z 27 na 28 września mogliśmy obserwować Zaćmienie Superksiężyca - nasz satelita przybrał wówczas czerwoną barwę


Po kolei. Zaćmienie Księżyca następuje wtedy, kiedy Księżyc wchodzi w cień Ziemi – wówczas i Księżyc, i Ziemia, i Słońce muszą ustawić się w jednej linii. Takie zjawisko zdarza się bardzo rzadko, rzadziej nawet niż zaćmienie Słońca, które występuje każdego roku co najmniej dwa razy. Srebrny Glob natomiast znalazł się w cieniu Ziemi i można go było obserwować z naszego kraju ostatnio w 2011 roku. Zaćmienie Księżyca, które można było zobaczyć w tym roku, nazywane jest Krwawym Księżycem z powodu barwy, jaką przybrał nasz satelita. Czerwony kolor jego tarczy wynikał z załamania się promieni Słońca, które świeciło dokładnie po drugiej stronie globu. Promienie, które padały pod bardzo małym kątem w stosunku do powierzchni Ziemi, rozproszyły się i zabarwiły Księżyc na czerwony kolor i były jedynym światłem, jakie odbijał tej nocy.

A co oznacza Superksiężyc? To zjawisko, podczas którego Srebrny Glob znajduje się w punkcie najbliższym Ziemi, przez co wydaje się większy i jaśniejszy. Połączenie tych dwóch wydarzeń jest szczególne i rzadkie. Następny Krwawy Księżyc będziemy mogli obserwować w Polsce dopiero za 18 lat.

Woda na Marsie


To odkrycie dokonane przez sondę na Marsie zelektryzowało nie tylko środowisko astronomów i badaczy kosmosu. Okazało się, że na Czerwonej Planecie jest woda w stanie ciekłym.

Na Marsie jest woda w stanie ciekłym - potwierdziły to badania sondy MRO
Fot. CNN Newsource/x-news
Na Marsie jest woda w stanie ciekłym - potwierdziły to badania sondy MRO


MRO, czyli Mars Reconnaissance Orbiter krąży nad Marsem od 9 lat. Sonda wyposażona jest w ogromny teleskop o nazwie HiRISE, przez który na planecie można dostrzec elementy o wielkości nawet 1 metra. Badacze zaobserwowali dzięki niemu tajemnicze, zmieniające kształt smugi, które wyglądały jak ślady pozostawione przez spływającą wodę. Tę teorię jednak początkowo odrzucono – średnia temperatura na Marsie wynosi -63 stopnie Celsjusza, więc obecność wody w stanie ciekłym wydawała się tu niemożliwa. Ślady wytłumaczono osypującym się pyłem, ale po dokładniejszej analizie MRO okazało się, że zawierają one duże ilości soli. Badanie spektroskopowe wykazało, że każdego marsjańskiego lata, kiedy temperatura przekracza -23 stopnie Celsjusza, te pokłady soli są nawilżane przez wodę. Występowanie wody w stanie ciekłym tłumaczone jest tu dwoma czynnikami – rozpuszczanie w niej soli obniża temperaturę jej zamarzania, ponadto związki chemiczne obecne na Marsie mogą sprawić, że woda zastygnie dopiero przy -70 stopniach Celsjusza.

Wprawdzie samego procesu spływania wody nie udało się jeszcze uchwycić, ale są wystarczające dowody na to, że woda w stanie ciekłym na Marsie istnieje. Skąd się tam wzięła i czy w takim razie jest szansa, że są tam organizmy żywe? Na te pytania odpowiedzi jeszcze nie znamy. Jedno jest pewne – Czerwona Planeta ma przed nami jeszcze wiele tajemnic.

Kursy wiedzy o UFO


Prestiżowy Uniwersytet Harvarda prowadzi kurs online na temat... życia pozaziemskiego. Kurs nosi nazwę „Super-Earths and Life” i, jak zapowiadają jego prowadzący, wykwalifikowani profesorowie Harvardu, dowiemy się na nim m.in. tego, w jaki sposób naukowcy szukają organizmów żywych na innych planetach.

„Trzydzieści lat temu znaliśmy tylko planety Układu Słonecznego, teraz znamy już tysiące gwiazd wokół nas” – czytamy na stronie internetowej z opisem kursu. Twórcy piszą, że dokonaliśmy wielkich postępów w zdobywaniu wiedzy o kosmosie, lecz wciąż bez odpowiedzi pozostaje pytanie: czy jesteśmy sami we wszechświecie? Rozwiązanie tej zagadki opiera się na wielu dziedzinach nauki, głównie na połączeniu biologii i astronomii. To właśnie czeka nas podczas kursu – zdobędziemy wiedzę o początkach życia na Ziemi, dowiemy się, jak odkryto planety i gwiazdy, a także jakie warunki muszą zaistnieć na planecie, żeby organizmy żywe mogły na niej funkcjonować. Czy ukończenie takiego kursu zbliży nas do odpowiedzi na odwieczne, dręczące człowieka pytanie: czy poza Ziemią istnieje życie? Raczej nie, ale jak zapowiadają jego twórcy, na pewno pozwoli nam lepiej zrozumieć nasze miejsce we wszechświecie.

jm

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB