Co wiemy o Francji?

2015-09-12 15:53:42 (ost. akt: 2015-09-14 10:45:37)
Co wiemy o Francji?

Autor zdjęcia: Fotolia

To, że największą atrakcja Paryża jest Wieża Eiffla, Francuzi zajadają się bagietkami i serami i jak mało kto znają się na sztuce i...

Był taki czas, kiedy to w Parlamencie Brytyjskim mówiło się po francusku... Czasy to jednak zamierzchłe, nie mniej jednak kultura francuska wyryła swoje piętno nie tylko na Brytyjczykach. Warto więc poznać ten kraj. Zapraszamy więc w podróż po ciekawostkach związanych z Francją.

Asteriks — postać ta po raz pierwszy pojawiła się w 1959 roku. Seria komiksowa autorstwa Rene Goscinny'ego i Alberta Uderzo pod tym tytułem opisuje przygody Galów — Asteriksa, Obeliksa i ich nieodłącznego towarzysza, pieska Idefiksa.

Bonaparte Napoleon — cesarz Francuzów nie był wcale taki niski bo miał niemal 170. Przez niektórych uważany za tyrana, dla nas Polaków jednak postać pozytywna i dramatyczna zarazem, która dała nam nadzieję na odzyskanie państwowości czego namiastką było Księstwo Warszawskie.

Citroen 2CV — projekt tego kultowego auta powstał jeszcze przed II wojną światową. Pierre Boulanger, dyrektor Citroena rzucił hasło "cztery koła pod parasolem" i tak doszło do zbudowania prototypu auta, które miało pomieścić cztery osoby razem z koszykiem zawierającym kopę jajek. Co więcej jajka te miały w całości dojechać do celu przy prędkości 50 km/h. Gotowy samochód zaprezentowany został podczas salonu paryskiego w 1948 roku.

Deneuve Catherine — pierwsza dama francuskiego kina. Dwukrotnie zdobyła Cezara dla najlepszej francuskiej aktorki, za role w filmach "Ostatnie metro" oraz "Indochiny" (była nominowana do tej nagrody aż ośmiokrotnie).

Francuska Akademia— została powołana przez kardynała Richelieu, pierwszego premiera Francji. To najstarsze towarzystwo naukowe w nowożytnej Europie założone w 1635 roku. Członków akademii jest zawsze 40 (fotel jest obsadzany dopiero po śmierci jednego z członków). Wybór do akademii często jest uważany za najwyższe wyróżnienie, jakie można uzyskać w społeczeństwie francuskim.

Język francuski — jako językiem ojczystym posługuje się nim w Europie około 80 mln ludzi. Około 200 mln. ludzi na świecie używa tego języka jako głównego, a ponad 70 mln. jako drugiego języka codziennego. To trzeci język na świecie pod względem uczenia się i trzeci język używany w komunikacji międzynarodowej po angielskim i hiszpańskim.

Kankan — taniec z XIX wieku. Istnieje przypuszczenie, że do Francji przywieźli go żołnierze wracający z Algieru. Charakterystyczne dla tego tańca są figury akrobatyczne takie jak wyrzut nogi do góry, gwiazda czy szpagat. Kiedy pojawił się uważany był za niemoralny.

Louis de Funes — któż nie pamięta tego słynnego aktora komediowego, który zagrał w ponad 130 filmach? Pochodził z hiszpańskiej rodziny szlacheckiej osiadłej we Francji na początku XX wieku. Znany jest przede wszystkim z roli wesołego żandarma z Saint-Tropez. Filmy z jego udziałem biły rekordy popularności. W odróżnieniu do postaci granych w filmach, w życiu prywatnym był cichy i spokojny.

Notre-Dame de Paris — słynna katedra w Paryżu. Jej budowa trwała 180 lat i została zakończona w 1345 roku. Ciekawostko jest to, że dwie wieże katedry nie są jednolite. Przywilej taki w średniowieczu przysługiwał tylko arcybiskupstwom. Paryż otrzymał taka rangę w 1622 roku.

Ser camembert — to jeden z najpopularniejszych francuskich serów. Produkowany jest z niepasteryzowanego mleka krowiego i charakteryzuje się sprężystością i białą pleśnią, którą jest pokryty. Jego recepturę opracowano w miejscowości o nazwie Camembert w Normandii w roku 1791

Wieża Eiffla — jak mawiają o niej paryżanie — Żelazna dama. Ma ponad 320 metrów wysokości, a jej stalowa "sukienka" waży około 10 tys. ton! Jest symbolem Paryż i Francji. Została zbudowana na wystawę światową w Paryżu w 1889 roku. W latach osiemdziesiątych XX wieku przeprowadzono jej renowację w wyniku której "Żelazna dama" straciła na wadze aż 34 tony. Wówczas na jej wieży zamieszczono oświetlenie.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB