Naukowcy z PAN pracują nad ujednoliceniem nazewnictwa zwierząt

2015-09-02 12:08:36 (ost. akt: 2015-09-02 12:09:28)
Naukowcy z PAN pracują nad ujednoliceniem nazewnictwa zwierząt

Autor zdjęcia: TVN24/x-news

Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk pracują nad ujednoliceniem oficjalnego polskiego nazewnictwa zwierząt. Szykują prawdziwą rewolucję. - Nie jest ani świnką, ani morską - mówi o kawii domowej prof. Wiesław Bogdanowicz z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.

Ta informacja dziwi nie tylko zwykłych posiadaczy tych zwierząt, ale nawet specjalistów. - Nie wiem, jak się będę teraz zwracała do mojego zwierzaka - stwierdza Agata Olczak, właścicielka kawii domowej.

Marek Rosiński ze sklepu zoologicznego "Krokodyl" w Warszawie jest przekonany, że gdyby zaczął używać nazwy zalecanej przez PAN, żaden klient nie wiedziałby, o co chodzi.

Przy "świnkach morskich" zostaje także Specjalistyczna Lecznica Weterynaryjna dla Małych Ssaków "Ogonek" w Warszawie - poinformowała dr Milena Wojtyś-Gajda.
Sceptycznie do "kawii domowej" jest nastawione nawet Stowarzyszenie Pomocy Świnkom Morskim w Warszawie. - Jeżeli chodzi o nasze stowarzyszenie, to na pewno nie będziemy nic zmieniać - zapewnia Agnieszka Deptuła-Skaryszewska.

Jak twierdzą eksperci Polskiej Akademii Nauk, nazwa "świnka morska" to efekt błędnego tłumaczenia z języka hiszpańskiego, a w starych książkach zoologicznych nie znajdziemy świnek morskich - tam były wymieniane kawie domowe.


Źródło: TVN24/x-news

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB