Żeby tornister nie krzywił kręgosłupa

2015-08-03 13:29:50 (ost. akt: 2015-08-03 13:32:14)
Żeby tornister nie krzywił kręgosłupa

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Wakacje wprawdzie jeszcze trwają, ale ci bardziej przezorni rodzice już zaczynają kompletować elementy szkolnej wyprawki dla swoich dzieci. Kupujemy podręczniki, zeszyty, piórniki... Wszystko to musi się zmieścić do tornistra, który często przez nadmiar wyposażenia jest zbyt ciężki, co bardzo szkodzi kręgosłupowi dziecka.

Jakie warunki należy spełnić i na co zwracać uwagę, żeby oszczędzić dziecku problemów zdrowotnych? Na początek spróbujcie zastosować w praktyce te zasady, opracowane przez Główny Inspektorat Sanitarny:
• waga plecaka z jego zawartością nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała,
• tornister powinien posiadać usztywnioną ścianę przylegającą do pleców,
• ciężar zawartości powinien być rozłożony symetrycznie,
• cięższe rzeczy należy umieszczać na dnie, a lżejsze wyżej,
• tornister powinien być wyposażony w równe, szerokie szelki,
• długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców,
• zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej,
• tornister należy nosić na obu ramionach,
• rodzice powinni systematycznie kontrolować zawartość plecaka – pozwoli to zapobiec zabieraniu przez uczniów nadmiernej ilości zbędnych rzeczy.

Warto sprawdzić czy w szkole jest miejsce na przechowywanie przyborów i podręczników, których dziecko nie musi zabierać do domu, żeby np. odrobić lekcje. Często przedmioty czy książki, które dziecko codziennie dźwiga w tornistrze, można po prostu zostawić w klasowej szafce. W plecakach uczniów często też lądują zupełnie niezwiązane z programem nauczania rzeczy, jak zabawki czy pamiętniki. Nie znaczy to, że powinniśmy zabraniać dziecku zabierać takie przedmioty do szkoły – trzeba jednak sprawdzić, czy nie powodują one przeciążenia tornistra.

Zbyt ciężki czy nieodpowiednio noszony tornister to jednak nie jedyny czynnik, który sprawia, że kręgosłup naszego dziecka może ucierpieć. Długie godziny spędzane przy komputerze czy brak ruchu przyczyniają się do tego w takim samym, jeśli nie nawet większym stopniu. Dlatego należy zadbać o to, żeby dziecko spędzało wiele czasu na świeżym powietrzu i regularnie uczestniczyło w zajęciach ruchowych.

oprac. jk

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB