Ulgi podatkowe dla firmowych żłobków i przedszkoli

2015-07-10 14:03:19 (ost. akt: 2015-07-10 14:14:36)
Ulgi podatkowe dla firmowych żłobków i przedszkoli

Autor zdjęcia: pixabay.com

Sejm uchwalił ustawę o wprowadzeniu ulg podatkowych dla firm, które wprowadzą żłobki i przedszkola dla dzieci swoich pracowników.

Pracodawcy, którzy utworzą na terenie swoich firm żłobki lub przedszkola, będą mogli wpisać w koszty uzyskania przychodu wydatki, które ponieśli na ten cel. Firmy będą mogły doliczyć do kosztów także dofinansowania dla pracowników, którzy zapewniają opiekę dziecku w inny sposób, np. kiedy dziecko uczęszcza do innej placówki. W przypadku zakładowego żłobka pracodawca dopisze do kosztów dodatkowe 400 zł miesięcznie za każde dziecko pracownika, a w pozostałych przypadkach – np. przedszkola – 200 zł miesięcznie.

To nie wszystkie zmiany. Zwolnione z podatku PIT zostaną te świadczenia, jakie rodzice dostają od firmy na dziecko – do deklaracji podatkowej rodzic-pracownik nie dopisze dofinansowania od pracodawcy na żłobek czy przedszkole zakładowe.

Te nowe zasady będą kosztować państwo ok. 100 mln złotych – oszacowało Ministerstwo Finansów. Ostateczny koszt będzie jednak zależał od tego, jak pracodawcy wykorzystają nowelizację tej ustawy.

Powyższy projekt został uchwalony w piątek 10 lipca 2015 przez sejm, teraz zajmie się nim senat. Nowe przepisy wejdą w życie z początkiem następnego roku.

jk

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB