Szkoły zawodowe - prywatne vs. państwowe

2015-06-18 08:37:04 (ost. akt: 2015-06-18 08:41:30)
Szkoły zawodowe - prywatne vs. państwowe

Autor zdjęcia: Fotolia.com

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat szkolnictwo zawodowe całkowicie zmieniło swoją strukturę, poszerzając znacząco ofertę. Obok zasadniczych szkół zawodowych uczniowie mogą skorzystać z oferty policealnych szkół zawodowych, techników czy techników uzupełniających. A od piętnastu lat, w systemie szkolnictwa wyższego funkcjonują państwowe wyższe szkoły zawodowe (PWSZ), które otwierają także drogę do dalszej nauki na studiach wyższych.

Współczesne szkoły zawodowe mają bardzo szeroką ofertę. Można w nich zdobyć solidne wykształcenie, by potem, po zakończeniu kształcenia, znaleźć wymarzoną pracę.
Ciekawą ofertę mają państwowe wyższe szkoły zawodowe, które kształcą m.in w takich profesjach jak: politologia, budownictwo, pielęgniarstwo, kosmetologia, mechanika i budowa maszyn, fizjoterapia, ratownictwo medyczne czy informatyka.

W Polsce jest trzydzieści sześć PWSZ nadzorowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nauka w PWSZ jest bezpłatna i łączy wiedzę teoretyczną z praktycznym przygotowaniem do wykonywania zawodu. Szkoły te zazwyczaj zawierają porozumienia z lokalnymi przedsiębiorstwami, na mocy których to porozumień uczniowie mogą odbywać staże zawodowe, zdobywając w ten sposób niezbędne, praktyczne doświadczenie. Zdarza się, że odbyciu takiej praktyki najlepsi stażyści otrzymują propozycję stałego zatrudnienia w przedsiębiorstwie.
Nauka w PWSZ kończy się licencjatem, który nie tylko jest jest świadectwem ukończenia szkoły, ale także jest przepustką na studia magisterskie w dowolnej uczelni pracującej w systemie bolońskim, który polega na podzieleniu całego toku studiów na trzy etapy. Pierwszy etap trwa lata. Kończy się obroną pracy licencjackiej, a student otrzymuje tytuł licencjata lub inżyniera.

Drugi etap to są studia magisterskie, które trwają dwa lata i kończą się obroną pracy dyplomowej. Ostatni etap to studia doktoranckie. System boloński nie dotyczy tych uczelni, które pozostały przy starym, ciągłym toku studiów.

Rekrutacja do szkół w roku akademickim 2015-2016 zaczyna się już teraz. Wiele szkół prowadzi rekrutację on-line. Jeśli więc jesteś zainteresowany zdobyciem dobrego zawodu, odbycia konkretnej praktyki zawodowej zajrzyj na stronę ministerstwa, gdzie umieszczony jest wykaz PWSZ działających w Polsce.

Jeśli chodzi o prywatne wyższe szkoły, to jest ich w Polsce ponad trzysta dwadzieścia, z czego pięć działa na terenie Warmii i Mazur. Wiele z ich już prowadzi rekrutację na rok 2015-2016. więcej informacji o szkołach można znaleźć na stronie:
www.nauka.gov.pl/uczelnie-niepubliczne


Wykaz zawodów:
Mechanika i budowa maszyn, ochrona środowiska, administracja, ekonomia, informatyka, pedagogika, budownictwo, inżynieria środowiska, bezpieczeństwo narodowe, finanse, rachunkowość i podatki, kulturoznawstwo, turystyka i rekreacja, energetyka, filologia, języki obce, inżynieria bezpieczeństwa, fizjoterapia, historia, pielęgniarstwo, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, dietetyka, zarządzanie, praca socjalna, ratownictwo medyczne, wychowanie fizyczne, matematyka, edukacja artystyczna, mechatronika, e-administracja, geodezja i kartografia, kosmetologia, gospodarka przestrzenna, elektronika i telekomunikacja, elektrotechnika, grafika, wzornictwo, pedagogika przedszkolna i wczesnoprzedszkolna, ogrodnictwo, ochrona dóbr kultury, rolnictwo, europeistyka, towaroznawstwo, architektura krajobrazu, bezpieczeństwo i higiena pracy, gospodarka przestrzenna, techniki dentystyczne, położnictwo, politologia, socjologia, zdrowie publiczne, inżynieria geologiczna, kulturoznawstwo, architektura wnętrz, technologia chemiczna, logistyka, jazz muzyka estradowa, stosunki międzynarodowe, automatyka i robotyka, technologia żywności i żywienie człowieka, metalurgia.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB