Trwa sesja egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe

2015-06-16 09:29:12 (ost. akt: 2015-06-16 10:51:44)
W tym roku więcej uczniów wybrało maturę i egzamin zawodowy jednocześnie

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

Egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe przeznaczone dla absolwentów szkół zawodowych potrwają do 17 lipca.

Etap pisemny miał miejsce w poniedziałek 15 czerwca i zgłosiło się do niego ponad 132 tys. osób w 148 zawodach. Przeznaczony był jeszcze dla tych, którzy rozpoczęli naukę przed 1 września 2012 roku.

Natomiast w dniach 16-19 czerwca tego roku odbywa się etap praktyczny dla absolwentów 4-letnich techników, techników uzupełniających i szkół policealnych kształcących w tych zawodach co technika. Do tego etapu zostało zgłoszonych ponad 137 tys. osób w108 zawodach, z których do najpopularniejszych należą: technik informatyk, technik ekonomista, technik hotelarstwa i technik budownictwa.

Natomiast w dniach od 30 czerwca do 17 lipca do etapu praktycznego przystąpią absolwenci zasadniczych szkół zawodowych z ubiegłych lat. Do tego etapu zostało zgłoszonych około 800 osób w 43 zawodach, przy czym najwięcej w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, technolog robót wykończeniowych w budownictwie, kucharz małej gastronomii i cukiernik. Warto wspomnieć, że egzamin zawodowy składa się z dwóch etapów: pisemnego (który składa się z dwóch części) oraz praktycznego.

Zdający zda egzamin zawodowy, jeżeli uzyska:

a) z etapu pisemnego:

• z części pierwszej — co najmniej 50 proc. punktów możliwych do uzyskania;
• z części drugiej — co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania;

b) z etapu praktycznego — co najmniej 75 proc. możliwych do uzyskania punktów.


Wynik egzaminu zawodowego ustala okręgowa komisja egzaminacyjna i jest on ostateczny. Absolwent, który zdał egzamin zawodowy, otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Przekazanie przez okręgową komisję egzaminacyjną dyplomów do szkół nastąpi w dniu 28 sierpnia 2015 roku.

Klucze odpowiedzi do egzaminów zawodowych potwierdzających kwalifikacje do wykonywania poszczególnych zawodów znajdziecie na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB