Motyl Królowej Aleksandry i jego paź

2015-05-31 10:00:00 (ost. akt: 2015-05-29 15:46:40)
Motyl Królowej Aleksandry i jego paź

Motyl Królowej Aleksandry Fot. Wikipedia

Są niezwykle barwne i piękne, a zarazem bardzo kruche, bo przeciętnie żyją tylko kilka tygodni. Motyle.

Księżniczka Aleksandra uznawana była za najpiękniejszą spośród trzech córek króla Danii. Co ciekawe, XIX-wieczny dwór królewski, gdzie przebywała często odwiedzał słynny bajkopisarz - Hans Christian Andersen. W 1863 roku udała się do Wielkiej Brytanii, gdzie wyszła za mąż za najstarszego syna królowej Wiktorii, księcia Walii – Edwarda. W 1901 roku została królową Wielkiej Brytanii…

Królowa Aleksandra jest trująca


Największego motyla świata, którego rozpiętość skrzydeł dochodzi do 28 cm, na cześć królowej Aleksandry, w 1907 roku nazwał baron Rothschild. Motyl Królowej Aleksandry, bo o nim mowa, żyje w lasach deszczowych Papui Nowej Gwinei. Dorosłe osobniki żywią się nektarem, latają szybko i wysoko. Skrzydła dojrzałych samic są koloru czarnego z jasnymi wzorami. Samce natomiast mają barwne skrzydła w kolorach czerni, zieleni oraz turkusu. Samica jest większa od samca, ale zarazem mniej ubarwiona. Największym zagrożeniem dla tego motyla jest wycinanie lasów w strefie, którą zamieszkują, oraz to, że są bardzo cenne dla kolekcjonerów. Ponieważ motyl jest trujący, w naturalnym środowisku raczej nie ma wrogów.

Paź królowej pojawia się w maju


Na naszych łąkach jednak motyla królowej aleksandry nie zobaczymy. Co mamy więc w zamian? Choćby paź królowej, którego rozpiętość skrzydeł osiągać może nawet 10 cm. To jeden z najpiękniejszych motyli na świecie. Pojawia się w maju. Jego skrzydła są żółte z czarnymi i niebieskimi wzorami. Zauważalne są również na nich dwie czerwone kropki. Jednak jego piękno jest bardzo ulotne, bo dojrzały motyl żyje zaledwie kilka tygodni. Ginie zazwyczaj po złożeniu i zapłodnieniu jaj.

Ogromny atlas ginie po kilku dniach


To, co wyróżnia motyle, to ich „kruchość”. Zazwyczaj przeżywają kilka tygodni. Najkrócej żyje ogromny atlas. Ginie po kilu dniach od przeistoczenia. Jedynym jego celem jest dokonanie miłosnego aktu. W tym czasie nie je ani nie pije. Zresztą nie może nawet, gdyby chciał…, bo jego aparat gębowy nie jest do tego przystosowany. Pozostaje mu więc do dyspozycji tylko zapas jedzenia nagromadzony podczas życia larwalnego. To największy motyl nocny na świecie, czyli popularna ćma. Występuje w Azji Południowo-Wschodniej oraz w południowych Chinach i Indonezji. Żeruje na liściach drzew oraz krzewów, a za dnia przesiaduje na pniach. Co ciekawe, górna krawędź jego skrzydeł przypomina głowę węża, czyżby dla zmylenia potencjalnych przeciwników? Atlas może osiągać nawet 30 cm.

Cytrynek pachnie… cytryną


Jeżeli chodzi o długość życia, rekordzistą jest nasz cytrynek, który może przeżyć nawet 1,5 roku. Jak udaje mu się tego dokonać? Otóż zimuje w opadłych liściach. Skrzydła samców są cytrynowożółte, natomiast samic zielonkawobiałe. Na skrzydłach natomiast widoczne są charakterystyczne pomarańczowe punkty. Rozpiętość skrzydeł tego motyla to około 5 cm. Motyla tego można spotkać w wolnych przestrzeniach w pobliżu lasów, na nasłonecznionych polanach oraz w ogrodach. Jego nazwa wzięła się nie tylko od jego koloru. Okazuje się, że jego skrzydełka również pachną cytryną… Ale lepiej tego nie sprawdzajmy.

Obecnie na świecie żyje około 150 tys. Gatunków motyli, z czego w naszym kraju około 3 tys. Owady te stanowią drugą pod względem liczebności grupę owadów, zaraz po chrząszczach. Występują na wszystkich kontynentach, oprócz Antarktydy.

Ciekawostki o motylach:
• do największych motyli w Europie zalicza się zmierzchnica trupia główka… Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu rysunkowi w kształcie trupiej czaszki, który znajduje się na tułowiu;
• południowoamerykańska omacica żyje w sierści leniwców. To średniej wielkości nadrzewne zwierzęta z mocnymi kończynami i długimi pazurami, które regulują swoją temperaturę poprzez przechodzenie ze słońca do cienia;
• jadowite motyle można spotkać w puszczy nad Amazonką. Wydzielają truciznę, która krystalizuje się na ich skrzydłach tworząc maleńkie igiełki. Kiedy motyl czuje się zagrożony, gwałtownym ruchem strzepuje skrzydła i drobinki unoszą się w powietrzu.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB