Piramida z pieczywa razowego i warzyw

2015-05-25 15:56:59 (ost. akt: 2015-05-26 09:36:32)
Piramida z pieczywa razowego i warzyw

Fot. Fotolia

W starożytności do budowy piramid używano czarnego bazaltu, czerwonego granitu, wapieni oraz alabastru. Chociaż budulce te były interesujące, to mają się nijak do piramidy… zdrowego żywienia.

Podstawą menu dnia jest śniadanie dobrej jakości. Wspiera ono rozwój zarówno fizyczny, jak i intelektualny ucznia. Pierwsze, jak i drugie śniadanie dostarczają organizmowi energii, mają wpływ na lepszą koncentrację oraz zapamiętywanie. Niestety, z badań wynika, że nawet połowa uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w Polsce nie je codziennie drugich śniadań. Co się wówczas dzieje? Uczniowie tacy są rozdrażnieni, skarżą się na bóle głowy oraz złe samopoczucie, co przekłada się na gorsze wyniki w nauce.

Aby najważniejszy posiłek dnia był pełnowartościowy musi zawierać takie składniki jak: zboża, owoce, warzywa, produkty mleczne, wapń oraz tłuszcze bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Obecne są one w oleju z oliwek i orzeszkach ziemnych i mają właściwości ochronne m.in. przed chorobami serca. Śniadanie nie powinno zawierać zbyt dużo cukrów prostych oraz nasyconych kwasów tłuszczowych. I właśnie te wymienione produkty w dużej mierze tworzą podstawę piramidy zdrowego żywienia. Jej głównym składnikiem są węglowodany złożone.

Preferowane są więc produkty z mąk razowych ze względu na większą zawartość błonnika, witaminy B1 oraz składników mineralnych. Kolejnym szczeblem piramidy są warzywa i owoce. Są one źródłem witamin oraz składników mineralnych. Istotne jest również mleko oraz jego przetwory, które są składnikiem wapnia, białka oraz B2. Na górnej półce piramidy znajdują się ryby, nasiona roślin strączkowy oraz mięsa, przede wszystkim drobiowe. Jej szczyt to oleje konieczne do zachowania równowagi biologicznej organizmu. Tu jest też miejsce na „przyjemności” czyli słodycze w rozsądnej ilości. Może to być chociażby czekolada z dużą zawartością kakao.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB