Gra komputerowa – dobry prezent?

2015-05-05 06:00:00 (ost. akt: 2015-07-09 11:14:34) Artykuł sponsorowany
Gra komputerowa – dobry prezent?

Wybór prezentu dla dziecka może spowodować bół głowy rodzica. Na rynku dostępne są różnego rodzaju interaktywne zabawki, w tym wiele pożądanych przez najmłodszych gier komputerowych. Czy to dobry pomysł na upominek?

Korzystanie z komputera dostarcza wiele satysfakcji i niewątpliwie może poszerzać wiedzę
i zainteresowania dziecka. – Pojawia się coraz więcej programów, które łączą funkcje edukacyjną z rozrywkową. Przez komputer dziecko może uczyć się liter, cyfr, kolorów, czytania, liczenia i języka obcego – mówi Anna Chmielewska pedagog, autorka wielu eksperckich artykułów w portalu rodzicielskim Achtedzieciaki.pl.

Często jednak komputer służy zabawie. Dlatego powstają coraz to bardziej wymyślne gry i aplikacje o charakterze rozrywkowym. Dobrze wiedzieć czy gra, którą chcemy kupić, jest odpowiednia dla naszego dziecka pod względem przedziału wiekowego oraz treści w niej zawartych.

Pamiętajmy, że istnieją organizacje, które zajmują się edukacją sieciową oraz dbają o to, by gry były we właścowy sposób oznakowane. Stworzone zostały specjalne systemy informujące o ich zawartości merytorycznej. Jednym z nich jest ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier – Pan-European Game Information, w skrócie PEGI. Rozwiązanie PEGI polega na tym, że na opakowaniu gry zamieszczony jest kolorowy kwadrat symbolizujący pozytywne bądź negatywne treści, a także cyfra określająca kategorie wiekową. Oprócz tych oznaczeń występują jeszcze specjalne symbole. Każdy z nich informuje o tematyce, jaka pojawia się w danej grze komputerowej. Na opakowaniu mogą pojawić się następujące piktogramy ostrzegawcze: wulgaryzmy, dyskryminacja, nakrotyki, strach, hazard, seks, przemoc.

Same oznaczenia na grach komputerowych nie wystarczą, aby bezpiecznie korzystać z rozrywki sieciowej dedykowanej naszym dzieciom. Coraz częściej w mediach pojawią się kampanie społeczne na rzecz edukacji internetowej. Polskie Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego (SPIDOR) prowadzi szereg spotkań i kampani na rzecz bezpiecznego korzystania z Internetu. Połączenie odpowiedzialnej edukacji z akcjami informującymi o treściach występujących w grach może zmienić świadomość rodziców i uchronić dzieci przed negtywnymi konsekwencjami niewłaściwego korzystania z gier i serwisów internetowych.