Chip, który stymuluje działanie wątroby

2015-04-30 14:30:00 (ost. akt: 2015-04-30 14:33:07)
Chip, który stymuluje działanie wątroby

Autor zdjęcia: Bloomberg/x-news

CN Bio Innovations to brytyjski start-up zajmujący się projektowaniem bionicznych organów. Obecnie pracuje nad Chipem Wątrobowym - urządzeniem wielkości smartfonu. Symuluje budowę i działanie ludzkiej wątroby. Jest swego rodzaju rusztowaniem dla komórek, z jakich składa się ludzka wątroba.

- Symulujemy w nim obieg krwi, jaki odbywa się w prawdziwym organie. Podłączamy to urządzenie do rozmaitych czujników. "Infekujemy" model, a potem używamy leków, których zadaniem jest usunąć bądź wyleczyć infekcję. Obserwujemy efekty w czasie rzeczywistym - tłumaczy dyrektor operacyjna start-upu dr Emma Sceats. 

Koszt opracowania leku, jaki ponoszą firmy farmaceutyczne, jest niesamowicie wysoki. Szacuje się, że mogą sięgnąć nawet miliarda dolarów. Proces trwa do 10 lat. Jest on tak drogi ze względu na koszty badań klinicznych lecz także koszty przeprowadzenia badań na zwierzętach, które je poprzedzają. Technologie takie jak Chip Wątrobowy i inne symulujące ludzkie organy mogą pomóc znacznie obniżyć ten koszt. Nie będzie potrzeby przeprowadzania badań na zwierzętach.Źródło: Bloomberg/x-news

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB