Większość będzie zdawała maturę na starych zasadach

2015-04-29 12:07:29 (ost. akt: 2015-04-29 13:14:45)

Już w poniedziałek 15641 osób z regionu przystąpi do egzaminu maturalnego. Dla większości zasady egzaminu będą takie, jak rok temu. Ale część uczniów będzie zdawała maturę w zmienionej formule.

Większość będzie zdawała maturę na starych zasadach

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

W tym roku do matury przystąpi 15641 osób z województwa warmińsko-mazurskiego. 6909 z nich będzie zdawało maturę na nowych zasadach: bez prezentacji na ustnym języku polskim i klucza odpowiedzi na egzaminie pisemnym. Z tej zmiany cieszą się władze szkół wyższych.

— Odejście od prezentacji na egzaminie ustnym z języka polskiego i zastąpienie jej egzaminem, na którym zdający będzie musiał ad hoc przygotować samodzielną wypowiedź argumentacyjną, odnotowujemy z satysfakcją — podkreśla prof. Wiesław Banyś, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Nowością na maturze jest także to, że każdy absolwent szkoły średniej, który chce mieć świadectwo dojrzałości, musi podejść przynajmniej do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym.

Z kolejnej zmiany cieszą się głównie uczelnie wyższe. Po raz pierwszy na świadectwie maturalnym poza procentową informacją o wynikach egzaminów, będzie też wynik na skali centylowej. Rektorzy uważają, że dzięki temu rekrutacja na studia będzie bardziej uczciwa, bo pozwoli na ustalenie, jaki odsetek zdających uzyskał taki sam wynik jak dany kandydat lub wynik gorszy.

Jednak większość maturzystów, bo aż 8 732 na Warmii i Mazurach, zdaje w tym roku maturę taką, jaka była w 2014 roku. To absolwenci techników i ci, którzy chcą poprawić swoje wyniki z lat poprzednich, a także osoby, które z podejściem do matury czekały kilka lat. Dopiero uczniowie dzisiejszych trzecich klas techników do matury podejdą na takich samych zasadach, jakie obowiązują w tym roku.

MK

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB