Promocja historii... na boisku

2015-04-29 08:00:00 (ost. akt: 2015-04-29 09:19:01)
Laureaci olimpiady: Maciej Wroński, Piotr Potrzuski i Jakub Kamiński

Laureaci olimpiady: Maciej Wroński, Piotr Potrzuski i Jakub Kamiński

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Licealiści z XI LO w Olsztynie wymyślili nietypową promocję historii: turniej piłkarski. Ich pomysł okazał się na tyle intrygujący, że nie tylko został zauważony, ale i wyróżniony główną nagrodą podczas finału olimpiady „Zwolnieni z teorii”.

Uczniowie XI Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie: Piotr Potrzuski, Krzysztof Szczerbowski, Piotr Perkowski i Joanna Huk zdobyli Grand Prix w olimpiadzie "Zwolnieni z teorii" za autorski projekt „Ku chwale wyklętych”. Miał on zapoznać młodzież z tematem żołnierzy wyklętych. Składał się z wykładów historyka Pawła Warota i turnieju piłkarskiego, który odbył się 1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

— Chcieliśmy popularyzować ten temat w inny sposób niż tylko poprzez wykłady, które niekoniecznie mogą zainteresować młodzież. Poza tym turniej zachęca do prowadzenia zdrowego trybu życia — tak o pomyśle opowiada Piotr Potrzuski. Olsztyńscy licealiści prowadzili w rankingach od początku olimpiady. — Spodziewaliśmy się wyróżnienia, ale istniała oczywiście możliwość, że wyprzedzi nas inny projekt. Cały czas trzymaliśmy kciuki za nasz sukces.

Nagrodą w „Zwolnionych z teorii” są certyfikaty menedżerskie, które... — potwierdzają nasze umiejętności, jakie zdobyliśmy podczas pracy nad projektem. A nauczyliśmy się wielu rzeczy i jesteśmy teraz w stanie samodzielnie zorganizować wydarzenie publiczne — dodaje Potrzuski.

Podczas gali wyróżniono również inny projekt z Olsztyna: „Run for fun”. Stało za nim trzech uczniów... XI Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie: Patryk Dziębowski, Jakub Kamiński i Maciej Wroński. — Otrzymaliśmy nagrody za najlepszy serwis internetowy i zajęliśmy drugie miejsce w kategorii projektów sportowych. Poprzez nasza stronę chcieliśmy dotrzeć do jak największej liczby osób. Umieszczaliśmy regularnie porady i linki do artykułów o bieganiu — opowiada Jakub Kamiński.

Projekt „Run for fun” miał zachęcić młodszych i starszych mieszkańców Olsztyna do wspólnego biegania. Licealiści spotykali się regularnie na wspólnych treningach w parku Kusocińskiego.
„Zwolnieni z teorii” to bez wątpienia ogromny sukces XI LO. — Jako szkoła staraliśmy się pomagać w realizacji tych projektów. Jestem bardzo zadowolony z osiągnięć naszych uczniów, bo ważna jest dla nas ich aktywność — ocenia Janusz Rączkiewicz, dyrektor XI LO.

„Zwolnieni z teorii” — przypomnijmy — to nowa olimpiada, w której mogą brać udział uczniowie szkół średnich. Jej laureaci otrzymują prestiżowe certyfikaty menedżerskie. Jest to nowatorski projekt realizowany przez fundację Social Wolves z Warszawy. Zadaniem uczestników jest przygotowanie projektu społecznego i zrealizowanie go po zajęciach szkolnych. Z naszego regionu do udziału w olimpiadzie zgłosiły się 72 grupy, z czego 12 projektów realizowali nastolatkowie z Olsztyna.

Michał Karwiel

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB