Światowy Dzień Książki

2015-04-23 08:45:50 (ost. akt: 2015-04-22 11:48:58)
Światowy Dzień Książki

Fot. Fotolia

To od zawsze najbardziej uniwersalny prezent, rzecz z którą najlepiej spędza się wolny czas i coś, co przenosi nas do innego świata... Wcale nie chodzi o jakiś futurystyczny przedmiot, tylko o nieśmiertelną książkę. Warto wziąć ją do ręki nie tylko podczas Światowego Dnia Książki, który obchodzony jest 23 kwietnia.

Nie od dziś wiadomo, że z naszym czytelnictwem jest niedobrze. A warto czytać i zachęcać do czytania już najmłodsze dzieci, bo czytanie kształtuje osobowość, rozwija intelektualnie, wzbogaca słownictwo, pobudza wyobraźnię czy uczy wrażliwości. Czytanie szczególnie przed snem przenosi naszych milusińskich do innego świata, pozwala oderwać się od codziennych trosk i sprawia, że razem spędzamy bezcenny czas. Czytanie dziecku na głos oddziałuje również terapeutycznie. Jak zachęcić więc dziecko do czytania?
Przede wszystkim należy dać przykład dziecku i czytać samemu. Dlaczego nie zrezygnować z oglądania telewizji na rzecz książek? Aby dziecko zaraziło się czytaniem, powinniśmy wybierać mu przede wszystkim książki, w których dzieje się wiele. Warto zacząć od wierszyków i rymowanek, a nawet piosenek.

Dzień, w którym odszedł Szekspir


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta jest nieprzypadkowa, bo właśnie tego dnia urodziło się lub zmarło wielu światowej sławy pisarzy: Maurice Duron, Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Vladimir Nabokov.
Idea obchodzenia tego święta narodziła się w Katalonii w 1926 roku. To dlatego ten dzień związany jest z data śmierci Miguela de Cervantesa. Poza tym w Katalonii 23 kwietnia obchodzony jest hucznie dzień jej patrona — św. Jerzego.
Dziś organizatorem Światowego Dnia Książki jest Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO). W ten sposób promowane jest czytelnictwo. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.
Warto wspomnieć, że każdego roku UNESCO przyznaje tytuł światowej Stolicy Książki. Może otrzymać je miasto, które promuje książki oraz czytelnictwo. W tym roku stolicą tą został południowokoreański Incheon, a przyszłym będzie Wrocław.

Historia książki zaczęła się od...


Tabliczek glinianych, na których pisano w starożytności za pomocą trójkątnych rylców. Niewielkie, kilkucentymetrowe tabliczki suszono na słońcu lub wypalano, a następnie wiązano rzemykami. Później przyszedł czas na zwoje papirusowe. Materiał ten otrzymywano z trzciny papirusowej, która porastała kiedyś brzegi Nilu. Zwoje papirusa miały szerokość 20-40 cm, a ich długość dochodziła do nawet 20 metrów! Ponad 2 tys. zaczęto pisać na skórze, czyli tzw. pergaminie. Wytwarzano go ze skóry koźlej, owczej lub cielęcej, a ich oprawy stanowiły deski. Stąd do dziś często się słyszy o czytaniu książki "od deski do deski". W średniowieczu przyszedł czas na papier, który wyrabiano z... miazgi sporządzonej ze zmielonych szmat i odpadów włókienniczych. Dobrze znany nam papier wytwarzany z celulozy upowszechnił się dopiero w XIX wielu.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB