Dziewczynka, która nazwała planetę

2015-03-31 11:10:09 (ost. akt: 2015-03-30 11:13:45)Był 18 luty 1930 roku. Amerykański astronom Clyde Tombaugh odkrywa karłowatą planetę, która przez długi czas będzie uważana za dziewiątą planetę Układu Słonecznego. Nazwie ją 11-letnia dziewczynka.

Dziewczynka, która nazwała planetę


Venetia Burney mieszkała wówczas w Oksfordzie. Rankiem 14 marca 1930 roku jadła śniadanie razem ze swoim dziadkiem, emerytowanym bibliotekarzem. Ten czytał właśnie artykuł w "The Times" na temat nowo odkrytej planety, która jeszcze nie została nazwana... Skoro planeta była tak bardzo oddalona od Słońca i strasznie zimna, dziewczynka wpadła na pomysł, aby nazwać ją Pluton. Dlaczego? W mitologii rzymskiej takie imię nosił groźny bóg świata podziemnego.

Dziadkowi pomysł dziewczynki tak się spodobał, że poinformował o tym swojego przyjaciela i zarazem profesora astronomii na Uniwersytecie w Oksfordzie — Herberta Turnera. Dzięki kontaktom, o pomyśle dowiedział się sam odkrywca planety — Clyde Tombaugh. Nazwa Pluton została oficjalnie przyjęta 1 maja 1930 roku. Warto wspomnieć, że w tym samym czasie disneyowski bohater kreskówek — pies Pluto otrzymał imię od nowo odkrytej planety. 


Po latach Venetia ukończyła studia matematyczne i pracowała jako księgowa, a następnie nauczycielka ekonomii i matematyki.
 Kiedy pod koniec XX wieku odkryto wiele obiektów zbliżonych wielkością do Plutona, wielu naukowców zaczęło kwestionować rangę, jaka przypisywano dziewiątej planecie. 24 sierpnia 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna uznała, że zgodnie z nową definicją, Pluton nie jest planetą i zarazem utworzyła kategorię planet karłowatych. Czy pomysł ten zaakceptowała Venetia, która miała wówczas 88 lat?
 — W moim wieku jest mi to w dużej mierze obojętne, jednakże wolałabym, aby Pluton nadal był planetą — powiedziała.
Tagi:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB