Po pierwsze zawód

2015-03-26 15:49:44 (ost. akt: 2015-03-26 15:59:52)
Po pierwsze zawód

Fot. Fotolia

Już pierwszego kwietnia, w prima aprilis i to nie żart, szóstoklasiści zasiądą do sprawdzianu, natomiast 21 kwietnia egzamin rozpoczną gimnazjaliści. O ile szóstoklasiści mają jeszcze kilka lat na zastanowienie się, jeżeli chodzi o wybór szkoły średniej, to gimnazjaliści muszą zrobić to już teraz... Wielu z nich postawi zapewne na zdobycie dobrego zawodu.

Na początek kilka słów o egzaminie. Jak wiadomo, składa się on z trzech części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz z języka obcego nowożytnego. Ma on formę pisemną i przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia gimnazjum, przy czym nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać. Stąd egzaminu tego nie można nie zdać. Warto jednak się postarać, bo uzyskując dobre wyniki na egzaminie, dany uczeń ma większe szanse na dostanie się do lepszej szkoły. Otóż, podczas rekrutacji w szkołach średnich bierze się pod uwagę wyniki z egzaminu, oczywiście oceny, a także szczególne osiągnięcia ucznia. Punkty za egzamin kończący gimnazjum stanowią aż 50 proc. wszystkich możliwych do uzyskania podczas rekrutacji. To dlatego jest o co walczyć. No dobrze, a co po zdanym egzaminie?

Zawodówki były traktowane po macoszemu


O szkołach mówi się i pisze wiele. Ministerstwo Edukacji ogłosiło nawet program pod nazwą "Rok Szkoły Zawodowców", który promuje między innymi współpracę z pracodawcami oraz rozwój pozaszkolnych form kształcenia. Dlaczego więc warto postawić na szkołę zawodową czy technikum?
Przez lata wykształcenie zawodowe było traktowane trochę po macoszemu i pozostawione same sobie. Wiele szkół zawodowych jak i techników zostało zlikwidowanych ze względu na niewielkie zainteresowanie samych uczniów, którzy wybierali licea, a później studia, które często nie spełniały ich oczekiwań, szczególnie, jeżeli chodzi o rynek pracy. Nie spełniały również oczekiwań rodziców, którzy często im ten pomysł podsuwali. Od kilku lat to się na szczęście zmienia.

Zdobywając zawód otwierasz sobie furtki


Jako społeczeństwo wiemy, że oprócz dobrze wykształconych magistrów czy inżynierów potrzebujemy także fachowców. Młodzi ludzie również wiedzą, że sam tytuł magistra nic nie daje. A wiedza? Tę można przecież i należy zdobywać przez całe życie, więc zawodówka w żadnym razie ich nie ogranicza. Zdobywając zawód otwierasz sobie kolejne furtki, jeżeli chodzi o przyszłość. Jeśli podejmiesz naukę na pokrewnych studiach dziennych będziesz miał lepsze przygotowanie z zakresu przedmiotów zawodowych niż absolwent liceum. Drugą opcja jest podjęcie nauki na studiach zaocznych. Jeżeli to zrobisz również będziesz miał lepsze przygotowanie z zakresu przedmiotów zawodowych niż absolwent liceum, a do tego będziesz mógł podjąć pracę w wyuczonym zawodzie.

Dobry zawód to satysfakcja z pracy


Przez lata pokutowała również opinia, że uczniowie z gorszymi wynikami w nauce powinni iść do szkoły zawodowej. To po części pokutuje do dziś i wielu absolwentów gimnazjów po prostu wstydzi się pójść do zawodówki i kształcić się na kucharza czy mechanika. Na szczęście to się zmienia. Młodzi wiedzą, że dobry zawód, to zarazem satysfakcja z pracy, jak i godziwe pieniądze za które można żyć i się rozwijać. Wiedzą również, że po studiach nie zawsze zdobędą odpowiednią pracę, a ich frustracja z roku na rok będzie tylko narastała.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ministrancik #1701136 | 83.31.*.* 29 mar 2015 16:37

    Po co ciężko orać ?! zostań księdzem bo księdza nie trzyma się nędza . Księża nie mają problemu nie martwią się o robotę ani o kasę , oni mają wszystko tak tak dosłownie wszystko .

    ! - + odpowiedz na ten komentarz