Po co czytać książki?

2015-02-19 15:00:00 (ost. akt: 2015-02-19 14:48:05)
Po co czytać książki?

Autor zdjęcia: Victor Hanacek, picjumbo.com

Nawyk czytania książek zanika razem z coraz większym rozwojem technologii. Większość z nas jest tak pochłonięta urządzeniami mobilnymi, że nie znajduje czasu na tradycyjne czytanie. Wielu z nas woli obejrzeć film na podstawie książki, niż przeczytać samą powieść. Na szczęście są jeszcze rodzice, którzy potrafią zaszczepić u swoich dzieci miłość do książek. O pozytywnych skutkach czytania wie chyba każdy z nas. Zatem jakie płyną z niego zalety?

Czytając, rozwijamy wyobraźnię. To powszechnie znana i niewątpliwie potwierdzona teoria. Oczy widzą litery, a w naszej głowie powstają obrazy. Wyobrażamy sobie miejsce, w jakim rozgrywa się akcja, bohaterów, ich mimikę i zachowanie. W ten sposób, uaktywniając szare komórki, więcej zapamiętujemy. Im więcej czytamy, tym większą mamy wiedzę ogólną i szybciej odnajdujemy się w różnych sytuacjach. Czytanie na pewno wzbogaca słownictwo. Gdy podczas lektury napotykamy na nowe słowa, raczej nie sięgamy po słownik, a próbujemy wywnioskować jego znaczenie z kontekstu zdania.

Sięganie po książki jest też dobrym sposobem na poprawienie koncentracji oraz pamięci. Dlaczego mamy problem z zapamiętywaniem dat czy numeru telefonu, a pamiętamy to, co przeczytaliśmy w książce? Ponieważ dają one kompletną informację, oprawioną pewną historią, a przez to skupiamy się i lepiej zapamiętujemy to, co czytamy.

Jeśli siedzisz w domu, jesteś znudzony i nie wiesz, co ze sobą zrobić, złap za książkę! To najlepszy sposób na nudę - przeniesiesz się do innego świata, poznasz nowe postacie i miejsca. Musisz tylko odnaleźć swoją dziedzinę i czytać to, co naprawdę lubisz. Im więcej czytasz, tym więcej wiesz. Im więcej wiesz, tym pewniej czujesz się w różnych sytuacjach. A im pewniej się czujesz, tym bardziej rośnie Twoje poczucie własnej wartości. Jednym słowem - warto czytać!

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB