Szkolenia, które cię zaskoczą

2015-02-20 09:00:00 (ost. akt: 2015-02-19 13:24:27)
Szkolenia, które cię zaskoczą

Fot. Fotolia

Szkolenia, jak i kursy to najlepszy sposób na podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz szansa na rozwój umiejętności interpersonalnych niezbędnych w życiu osobistym. Na rynku pojawiają cię coraz oryginalniejsze propozycje.

Po co kolejne szkolenia i kursy? Pytanie takie zadaje sobie wielu z nasz. Prawda jest jednak taka, że dziś ukończona szkołą, a wraz z nią pozyskany zawód nie wystarczą, aby radzić sobie bez obaw na rynku pracy.

W naszym kraju przed 1989 rokiem branża szkoleniowa raczej nie istniała. Był obowiązek pracy, więc się pracowało. Mało kto myślał o permanentnym podnoszeniu kwalifikacji, rynek pracy był zamknięty, a konkurencja minimalna. Wiele zmieniło się po przemianach polityczno-gospodarczych 1989 roku. Pojawiły się u nas światowe korporacje, które zaczęły narzucać standardy obowiązujące za żelazną kurtyną. Zachodnie firmy przyniosły ze sobą przygotowane metody wdrażania pracowników właśnie poprzez szkolenia. Zaczęto zauważać również, że dobry i podnoszący swoje kwalifikacje pracownik dla firmy jest bezcenny.

Pierwszy etap rozwoju rynku szkoleń trwał właściwie do momentu, kiedy przystąpiliśmy do Unii Europejskiej. Wówczas nastąpił przełom i zaczęto pozyskiwać dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego. Na rynku pojawiło się mnóstwo firm specjalizujących się w kursach i szkoleniach. Tyle historii... Dziś rynek szkoleń się ustabilizował. Nie brakuje również szkoleń i kursów dość oryginalnych. Nie każdy z nas zostanie psim psychologiem czy przejdzie kurs sztuki oddychania, a może jednak?

Zostań psim psychologiem


Jeżeli interesuje kogoś świat zwierząt, to dlaczego nie? W końcu nieraz łatwiej porozumieć się ze zwierzęciem, niż z człowiekiem. To połączenie trenera zwierząt z behawiorystą, który potrafi "czytać" z zachowań zwierzęcia co jest grane. Według znawców tematu, główna różnica pomiędzy psim trenerem, a psychologiem polega na tym, że ten ten pierwszy chce zmienić zachowanie zwierzęcia, a ten drugi jego właściciela. Co więc zrobić, aby zostać psim psychologiem? W naszym kraju pojawiły się podyplomowe kursy w dziedzinie zoopsychologii, które na pewno mogą to ułatwić, nie ma jednak jeszcze u nas kształcenia w takim wymiarze, jakie oferują uczelnie zagraniczne. Pomocne mogą być również ogólnie dostępne seminaria specjalistyczne dotyczące różnych typów szkolenia użytkowego. W końcu w naszym kraju rynek szkolenia psów ciągle się poszerza.

Kurs sztuki oddychania


Można powiedzieć, że oddychanie to podstawa. Czy jednak gdzieś zatraciliśmy swój pierwotny instynkt, że musimy uczyć się go na nowo? Na to pytanie z pewnością odpowiedzą nam kursy czy warsztaty prawidłowego oddychania. Jak się okazuje, prawidłowe oddychanie to oddychanie żebrowo-brzuszno-przeponowe. Otóż nabierając powietrza przez nos, klatka piersiowa i ramiona nie unoszą się, natomiast żebra rozsuwają się, obniża się przepona, a brzuch rośnie.
Czy ktoś z nas o tym pamięta? Jeżeli nie, to zawsze można spytać o radę trenera fitnessu.

Domowa szkoła przetrwania


Survivalowe szkoły przetrwania to normalka, ale domowa szkoła przetrwania... Tak niestety wygląda nasza rzeczywistość. Może coraz lepiej radzimy sobie w pracy, z drugiej strony jednak zaniedbujemy zajęcia domowe. To między innymi dla tych osób organizowane są domowe szkoły przetrwania. Dlaczego? Ogarnąć jedno, drugie dziecko, a przy tym przygotować obiad, posprzątać mieszkanie i nie zwariować - to nie lada wezwanie. Kiedys takie umiejętności wynosiło się po prostu z domu, a dziś, aby tego się nauczyć, niektórzy muszą za to płacić.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB