Uczniowie z Jamielnika angielskiego uczą się w Zambii2014-12-10 12:50:52 (ost. akt: 2014-12-10 14:44:28)— Dla dzieci z Zambii to pierwszy kontakt z technologią, a dla uczniów z Jamielnika pierwszy kontakt z tak odległą kulturą — mówi Łukasz Rumiński, nauczyciel z Jamielnika. Dzięki projektowi Międzykulturowe Tabletorium Językowe uczniowie z Zambii i Jamielnika uczą się razem.

Uczniowie z Jamielnika angielskiego uczą się w ZambiiFot. ZS w JamielnikuŁukasz Rumiński, nauczyciel angielskiego w Zespole Szkół w Jamielniku (powiat nowomiejski), jest ambasadorem programu English Teaching Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Historia współpracy szkoły z ośrodkiem Home of Hope w Zambii zaczęła się, kiedy Rumiński musiał wymyślić projekt nauki angielskiego dla swoich uczniów.

— Postanowiłem bazować na tym, co interesuje moich uczniów. Po rozmowie z nimi okazało się, że są to inne kultury, a najbardziej ciekawiła ich rzeczywistość dzieci w Afryce. Musiałem tylko jakoś złapać do nich kontakt — wspomina nauczyciel. 
Zgłosił się do Fundacji Usłyszeć Afrykę, która skontaktowała go z ośrodkiem dla dzieci ulicy St Lawrence Home of Hope w Lusace. Jego dyrektorem jest Polak — brat Jacek Rakowski ze Zgromadzenia Ojców Białych Misjonarzy Afryki. Szybko dał się namówić na współpracę.Założenia projektu są proste. Rakowski i Rumiński musieli wybrać po piątce uczniów, którzy będą go realizowali. — Ja takich, którzy wykazują się największymi umiejętnościami językowymi i interesują się nowoczesnymi technologiami. Brat Jacek najgrzeczniejszych, którzy najchętniej się uczą — dodaje Rumiński. Następnie każdemu z uczniów kupiono tablet, a w ośrodku w Zambii zainstalowano łącze internetowe.

Od października uczniowie z dwóch różnych kontynentów kontaktują się ze sobą za pomocą komunikatorów internetowych. Wspólnie uczą się angielskiego, tworzą aplikacje edukacyjne, wymieniają zdjęciami i filmami, rozmawiają ze sobą i pokazują, jak wygląda życie w ich kraju. Gimnazjaliści z Jamielnika robią to nie tylko podczas lekcji angielskiego, ale również w domach.

— Uczniowie z Zambii nie mogą rozmawiać tak często jak my. Ostatnio przez kilka dni nie było u nich prądu, więc nie mogli się z nami skontaktować. Projekt będzie realizowany do końca roku szkolnego. Niestety na więcej nie wystarczy nam pieniędzy, bo to my opłacamy internet dla ośrodka w Zambii. Ważne jest jednak, że chociaż przez rok nasi uczniowie mają kontakt z zambijskimi dziećmi. To tak jakby uczyli się angielskiego w samej Zambii — dodaje Rumiński.
Międzynarodowe Tabletorium Językowe to dla młodzieży z Zambii pierwszy kontakt z internetem. Do ośrodka Home of Hope dzieci trafiają prosto z ulicy. 
— Trudno nam to pojąć, ale tam tak jest. Misjonarze znajdują dzieci na ulicach i zabierają je do ośrodka. Szukają ich rodziców i jeśli dzieci tego chcą, opiekują się nimi. Dla zambijskich dzieci to często jedyna szansa na zdobycie jakiegokolwiek wykształcenia i normalne życie — opowiada Rumiński i podkreśla, że dzięki nim uczniowie z Jamielnika poznają obcy świat i zaczynają doceniać to, co mają.


— Los dzieci z Zambii naprawdę ich porusza. To niezwykła lekcja empatii i tolerancji. Na początku trudno było im zrozumieć, że są na świecie miejsca, gdzie dzieci od urodzenia są skazane na porażkę. Często nie mają domów, nie mówiąc o jedzeniu czy takich przedmiotach, które dla dzisiejszych nastolatków są standardem, np. telefon i komputer — tłumaczy nauczyciel. 
Dzieci z Zambii z kolei mogą zobaczyć, jak wygląda życie w Europie. Według Rumińskiego może być to dla nich bodźcem do dalszej nauki. — Odkrywają, że ich życie może wyglądać inaczej. A dzięki nauce i ambicji mogą wszystko zmienić — dodaje Łukasz Rumiński.

Nina Ramatowska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. lubawiak #1604494 | 89.229.*.* 11 gru 2014 11:06

    Świetny pomysł!

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz