Gwoździkowe roboty i lalka na drucie

2014-11-26 10:14:44 (ost. akt: 2014-12-04 10:14:47)Czym zajmowały się dzieci, kiedy na świecie nie było komputerów i doskwierała im nuda? Oto kilka przedwojennych przykładów. Może niektóre z nich zainspirują rodziców lub wychowawców, aby twórczo spędzić czas z dziećmi. Do świat Bożego Narodzenia jeszcze trochę czasu, więc pomysł na upominek, jak znalazł.

Gwoździkowe roboty i lalka na drucie

Fot. FotoliaMebelki z widokówek
Widokówki stare oblepia się ciemnego koloru papierem, najlepiej dobierać papier koloru zbliżonego do koloru mebli. Krawędzie mebelek powinno się obszywać kolorową nitką, a to w tym celu, aby karton się nie łamał. Również zszywanie ścian mebli powinno się odbyć nićmi tego samego koloru. Na mebelkach można przykleić pazłotka imitujące lustra, natomiast uchwyty mogą imitować guziki. Mogą one służyć również za nóżki.Nakrapianki
Przed wojną zaliczały się je do najmilszych i najłatwiejszych zajęć dziecięcych. Wykonuje się je w sposób następujący:

1) W lecie dzieci powinny zebrać różne gatunki liści i kwiatów, a następnie je ususzyć. 

2) Po pewnym czasie liście i kwiaty należy ułożyć na białym lub kolorowym papierze tworząc w ten sposób kompozycję. 

3) Teraz należy rozrobić przygotowane farby. Można użyć również tuszu. 

4) Za pomocą siatki, które należy trzymać w odległości około 10 cm od kartki oraz twardego pędzelka, przeciera się przygotowaną kartkę. 

5) Wówczas kartka pokrywa się kropkami tworząc kompozycję. Po wyschnięciu farby zdejmuje się liście lub kwiaty z kartki. W ten sposób powstają piękne obrazy. Roboty gwoździkowe
To zajęcie było przeznaczone dla chłopców pięcioletnich i starszych. Roboty gwoździkowe były nie tylko pracą twórczą. Miały kształcić u dziecka fantazję oraz zmysł artystyczny... Do ich wykonania potrzebny był młotek, różne rodzaje gwoździ oraz deseczki, najlepiej olchowe. 
Najpierw trzeba było wyrysować na desce jakiś wzór. Wzdłuż zaprojektowanego wzoru należało wyznaczyć miejsca na wbijanie gwoździków. W ten sposób można tworzyć kwiaty lub figury geometryczne.Ozdabianie szkła — flakon na kwiaty
Słoik dowolnej wielkości obwijamy naklejonym kawałkiem płótna. Kiedy przylgnie do słoika i wyschnie, wówczas jeszcze raz smarujemy zewnętrzną stronę płótna klejem i obsypujemy go kaszą lub grubym piaskiem. W centralnym miejscu flakonu można przykleić kwiat, natomiast jego szyję można ozdobić koronką. Kiedy wszystko wyschnie, wówczas całość można pokryć farbą. W ten sposób można było ozdabiać różne rodzaje szkła.Lalka na drucie Wystarczy drut ze starego kapelusza, aby zrobić szkielet lalki. Przez jego wygięcie robimy głowę. Podobnie postępujemy przy robieniu tułowia. Obie nogi zakańcza się długimi stopami, również wygiętymi, aby druciana lalka mogła swobodnie stać. Jeżeli drut jest miękki i giętki, to lalka będzie mogła wykonać pewne ruchy — siadać, podnosić ręce lub krzyżować nogi. 
Głowę lalki oraz jej korpus można wypchać watą, a następnie obciągnąć pończochą. Na głowie laki można przykleić twarz wyciętą z gazety. Ręce i nogi natomiast można kilkakrotnie obwinąć włóczką. Należy pamiętać o tym, aby były kształtne. Włosy na głowie wykonuje się z rozczesanej brązowej bawełny, a za sukienkę mogą służyć kolorowe bibułki. Karuzela
Dwie listewki zbijamy na krzyż, a pośrodku złączenia wywiercamy otwór. Przez otwór wsadzamy patyczek tak, aby przeszedł przez szpulkę. Na końcach listewek umieszczamy po pół pudełeczka z przeznaczeniem na siedzenia dla lalek. Na zakończenie puszczamy zabawkę w ruch. Dzieci na pewna będą zadowolone z taniej i dobrej zabawki.Mebelki z pudełek od zapałek
Pudełka od zapałek dają szerokie pole zastosowania Przez ich sklejanie można wykonać cały szereg mebelków: walizkę, komodę, szafę, łóżeczko oraz inne. Raz pouczone dziecko potrafi samo skombinować cały szereg sprzętów. 
Oto dwa przykłady na wykonanie walizki oraz komody. Walizka składa się z dwóch pudełek (szufladek). szufladki te oklejamy kolorowym papierem, a następnie ozdabiamy wąskimi paskami papieru, również kolorowego. Wnętrze walizki wyklejamy papierem białym, natomiast rączki można zrobić z włóczki lub drucika. 
Komoda z kolei składa się z ośmiu lub dziesięciu pudełek silnie ze sobą sklejonych. Można je dowolnie konfigurować. Jako jej nogi mogą służyć równo przycięte koreczki. Tylną stronę pudełek skleja się jedną wspólną tekturą. Przed przyklejeniem tej tekturki należy wyjąć szufladki, aby się do niej nie przylepiły. 
Kiedy wszystko wyschnie całość można pomalować farbą. Ruchomy pajacyk
Z kartonu należy wyciąć tułów razem z głową pajacyka. Następnie dwa ramiona, dwa podudzia oraz dwie nogi ze stopami. Razem należy więc wyciąć siedem części. Części należy połączyć ze sobą tak, aby były ruchome. Później łączenie ramion oraz podoudzi połączyć sznurkiem (łączenie poziome). Sznurek pionowy powinien być przeciągnięty przez całą długość pajacyka łącząc się po drodze ze sznurkami poziomymi, aby umożliwić poruszanie pajacykiem. Źródło: Henryk Glasgall, Zajęcia praktyczne i zabawy zręcznościowe dla dzieci i młodzieży, Lwów 1936. 


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB