Medycyna, prawo i filologia norweska

2014-10-08 11:10:56 (ost. akt: 2014-10-08 11:17:08)Studenci rozpoczęli naukę. Okazuje się, że w tym roku w Olsztynie najpopularniejszy był kierunek lekarski. Na Uniwersytecie Warszawskim numer jeden to ekonomia, a na Uniwersytecie Śląskim — prawo.

Medycyna, prawo i filologia norweska

Fot. Fotolia


Największym zainteresowaniem na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie cieszyły się kierunki: lekarski (17 osób na jedno miejsce), weterynaria (5), logopedia (4, kierunek rusza od tego roku), bezpieczeństwo wewnętrzne i filologia angielska (3).Na politechnice geodezja i kartografia

W Trójmieście najbardziej oblegany był Gdański Uniwersytet Medyczny. Aż 35 kandydatów walczyło o miejsce na kierunku lekarsko-dentystycznym. Osiemnaście osób zgłosiło się z kolei na jedno miejsce na kierunku lekarskim. Okazuje się, że kierunki te z roku na rok stają się jeszcze popularniejsze. Dużą popularnością cieszy się również dietetyka. Tu chętnych było aż 10 osób na jedno miejsce. Na fizjoterapię z kolei na jedno miejsce chętnych było pięć osób. Przyszli studenci najrzadziej wybierali zdrowie środowiskowe i zdrowie publiczne.
W tym roku najpopularniejszym kierunkiem na Politechnice Gdańskiej okazała się geodezja i kartografia. O jedno miejsce ubiegało się aż 16 kandydatów. Drugim najczęściej wybieranym kierunkiem była inżynieria materiałowa — 15 osób na jedno miejsce, a trzecim energetyka — 13 osób na miejsce. Chętnie wybierano też gospodarkę przestrzenną. W ubiegłym roku właśnie ten kierunek cieszył się największą popularnością. W modzie nietypowe filologieNa Uniwersytecie Warszawskim z kolei najpopularniejsza była ekonomia. Wzięciem cieszyły się również informatyka i ekonometria. Jak zwykle nie było problemu z naborem na prawo. Popularnością cieszyły się również finanse, rachunkowość i ubezpieczenia, a także filologia angielska.
Uniwersytet Śląski najwięcej osób chętnych do studiowania przyciągnął prawem. Popularna była również psychologia, administracja i pedagogika. Na Uniwersytecie Gdańskim popularnością cieszyła się z kolei: skandynawistyka, psychologia, bezpieczeństwo narodowe, filologia angielska i iberystyka. 
Jeżeli chodzi o nietypowe filologie, to na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dużą popularnością cieszyła się filologia norweska. O jeden indeks starało się aż 28 osób. Coraz więcej cudzoziemcówJeżeli chodzi o studentów z zagranicy, na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w tym roku będzie studiowało ich 220. Najbardziej umiędzynarodowioną uczelnią w Polsce jest jednak 
Uniwersytet Warszawski. Tu studiuje aż 1,5 tys. obcokrajowców. 
Największą grupę wśród studentów-cudzoziemców na UW stanowią osoby pochodzące z krajów sąsiadujących z Polską – z Ukrainy, Białorusi czy też Litwy. W ostatnich latach przybywa też jednak studentów z bardziej odległych krajów m.in. z Chin, Wietnamu i Arabii Saudyjskiej. Najpopularniejszymi kierunkami, które wybierają cudzoziemcy są: stosunki międzynarodowe, prawo, ekonomia, finanse i rachunkowość, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, studia wschodnie, politologia, zarządzanie i polonistyka.
Aktualnie w Polsce studiuje około 30 tys. cudzoziemców. Większość z nich w województwach: mazowieckim, małopolskim, lubelskim oraz dolnośląskim. Cudzoziemcy preferują kierunki medyczne i biznesowe. Dużym powodzeniem wśród nich cieszą się też filologie, informatyka, turystyka i rekreacja.
 


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB