Marsjańskie łaziki

2014-09-10 10:24:08 (ost. akt: 2014-09-10 10:26:00)W weekend w Chęcinach koło Kielc odbyły się międzynarodowe zawody European Rover Challenge. Wzięły w nich udział... marsjańskie łaziki, które konstruowali studenci z całego świata.

Marsjańskie łaziki

Fot. Julia Marek/Projekt ScorpioU stóp chęcińskiego zamku przygotowano specjalny tor na którym rywalizowały pojazdy-roboty. Aby teren przypominał Czerwoną Planetę, ciężarówki przywiozły w to miejsce nawet specjalną ziemię. W zawodach European Rover Challenge wzięły udział między innymi drużyny z Polski, Kolumbii, Egiptu oraz Indii.


Podczas pokonywania różnych prób członkowie drużyn zdalnie sterowali swoimi pojazdami. Na każdym pojeździe zamocowana była kamera, która miała to ułatwić. W jednej z konkurencji łaziki musiały pobrać do zbadania próbkę gruntu. 
Dla studentów kierunków technicznych to bardzo dobra okazja, aby pokazać swoje umiejętności szerokiej publiczności. 

Jest o co walczyć, bo w jury konkursu zasiadł między innymi Robert Zubrin, pomysłodawca załogowej misji na Marsa. Więc w przyszłości, kto wie...


Zwycięzcą zawodów okazał się łazik przygotowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej o nazwie Scorpio. 
— Przy prototypie pracowali studenci różnych kierunków — mówi Agnieszka Niczewska, rzecznik Politechniki Wrocławskiej. 

Do projektu, który trwa od kilku lat zapraszani są najzdolniejsi i najbardziej pomysłowi żacy.

— To bardzo zgrana grupa, która odniosła sukces już po raz kolejny — dodaje rzecznik. — W tym roku, aby wystartować w Polsce, specjalnie zrezygnowali z wyjazdu do Stanów Zjednoczonych. 


W ubiegłym roku ich kosmiczny pojazd — Scorpio 3, zajął drugie miejsce w konkursie University Rover Challenge, który odbył się na pustyni Ohio w USA. Młodzi konstruktorzy zdobyli wówczas 401 punktów na 500 możliwych. 

Warto wspomnieć, że trzy lata temu, w tym samym konkursie, ale na amerykańskiej pustyni w stanie Utach, studenci Politechniki Wrocławskiej również z modelem Scorpio zajęli czwarte miejsce. Wówczas to pierwsze miejsce zajęli studenci-konstruktorzy z Politechniki Białostockiej. Na najwyższe podium wjechała ich Magma 2.
woj

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB