Polin znaczy Polska

2014-08-28 15:47:27 (ost. akt: 2014-08-28 15:53:11)Lekcja o Żydach w każdej szkole

Polin znaczy Polska

Jan Matejko. Przybycie Żydów do Polski/Wikipedia

W związku z planowanym na koniec października otwarciem stałej wystawy w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie została przygotowana: „Opowieść o Żydach polskich. Lekcja na żywo w każdej szkole”.

Wystawa będzie jedyną na świecie ekspozycją opowiadającą o 1000-letniej historii Żydów polskich. W ośmiu galeriach ukaże fascynujące dzieje społeczności żydowskiej w naszym kraju. Od momentu przybycia Żydów na polskie ziemie, nazwane przez nich Polin, aż po czasy współczesne. Wystawa to również wyjątkowe narzędzie edukacji dla polskich szkół. Właśnie do nich muzeum kieruje dwie nowoczesne lekcje historii zatytułowane „Opowieść o Żydach polskich. Lekcja na żywo w każdej szkole”. Będzie ona transmitowana na żywo przez Internet 23 października 2014 roku.W trakcie lekcji uczniowie, prowadzeni przez muzealnych edukatorów i znanych aktorów, przeniosą się do XVI-wiecznego Krakowa, staną pod zdobnym sklepieniem XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu oraz trafią na zatłoczoną ulicę międzywojennej Warszawy. 

Uczniowie szkół ponadpodstawowych przejdą również przez galerię opowiadającą o Zagładzie. Zwieńczeniem podróży będzie rozmowa na temat współczesnej społeczności żydowskiej w Polsce. Aby zorganizować taką lekcję w szkole potrzebny jest  komputer, połączenie z Internetem oraz rzutnik multimedialny. Wykorzystując czat będzie można na bieżąco zadawać pytania prowadzącym.Terminy lekcji:• 23.10.2014, godz. 9:00-9:40 — lekcja dla szkół podstawowych opowiadająca o obyczajowości i kulturze żydowskiej;

• 23.10.2014, godz. 11:30-12:10 — lekcja dla szkół ponadpodstawowych poruszająca tematykę tożsamości polskich Żydów.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB