Uczelnie wyższe czekają na maturzystów

2014-08-22 15:51:35 (ost. akt: 2014-08-22 15:54:31)Wielu tegorocznych maturzystów musi podchodzić do poprawki. Niestety, królowa nauk pokazała, kto tu rządzi... Już w przyszłym tygodniu w swoich macierzystych szkołach zasiądą oni do egzaminów poprawkowych.

Uczelnie wyższe czekają na maturzystów

Fot. Fotolia

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim po pierwszym naborze pozostało tysiąc wolnych miejsc. Wakaty są na 32 kierunkach na studiach stacjonarnych i 22 na studiach niestacjonarnych. Najsłabszym zainteresowaniem cieszyły się filologie. Olsztyńska uczelnia nie jest jednak odosobniona. Podobna sytuacja ma miejsce na innych uczelniach wyższych w całym kraju. Niezbyt dobre wyniki na maturze splotły się z falą niżu demograficznego.Elastyczność jest w cenie


Dodatkowy nabór na studia zostanie przeprowadzony już we wrześniu. To na niego liczą wyższe uczelnie z naszego regionu. Trwa więc walka o studenta. Z drugiej strony ci, którym nie poszło na maturze, nie są na straconej pozycji. Możliwości jest naprawdę wiele. Jaki kierunek jednak wybrać? 
Przede wszystkim należy patrzeć w perspektywie 5-10 i więcej lat. Jeżeli dziś dany kierunek zapewnia pracę, nie oznacza to, że tak będzie również w przyszłości. 
Dziś niewiele kierunków gwarantuję pracę "od zaraz". Dlatego wybierając studia należy przede wszystkim postawić na swój własny rozwój. Zdaje się, że teraz bardziej w cenie jest elastyczność na rynku pracy, niż samo wykształcenie. Istotniejsza od dyplomu jest umiejętność uczenia się, rozwiązywania problemów i analityczny umysł. Zawód to życiowa pasja


W ostatnim czasie na popularności zyskały kierunki techniczne. Młodzi zaczęli stawiać na konkretne, pożądane na rynku zawody. Po co jednak posyłać na politechnikę syna, który z matematyką jest na bakier? 
Specjaliści od rynku pracy sugerują, aby kierować się umiejętnościami. Przyszła praca powinna być życiową pasją, a nie przymusem z którego nic nie wyjdzie. O ile osoba, która nie jest orłem z matematyki skończy politechnikę... 
Pomimo niewielkiej popularności kierunków filologicznych, okazuje się, że osoby znające dobrze język angielski czy niemiecki, mogą liczyć na dużo lepsze zarobki. Warto jednak w tym przypadku mieć wykształcenie techniczne. Wiele firm i korporacji przywita takiego pracownika z otwartymi ramionami. 
Do czołowej listy najlepszych zawodów należą dziś specjaliści od sprzedaży internetowej, również osoby specjalizujące się w kanałach online. Stałym trendem jest zapotrzebowanie na informatyków. To wynik ciągłego rozwoju nowoczesnych technologii. Odpowiedzieć na wiele pytań...Studia to tylko preludium do pracy, której poświęcimy całe życie. Wybierając je, warto odpowiedzieć sobie na wiele pytań: Jakie mamy predyspozycje i cechy charakteru? Czy chcemy mieć wolny zawód, czy pracę "od — do"? Jak potrafimy radzić sobie ze stresem? Czy chcemy pracować na miejscu, czy być w "rozjazdach"? 

woj 


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB