Szkoła ponadgimnazjalna to tylko etap

2014-08-20 10:12:58 (ost. akt: 2014-08-20 10:16:18)Niebawem zakończy się drugi etap rekrutacji w szkołach ponadgimnazjalnych. W najbliższy poniedziałek uczniowie dowiedzą się, czy zostali przyjęci do wymarzonej placówki. Czy ich wybór był właściwy? Czym należy się więc kierować podejmując decyzję?

Szkoła ponadgimnazjalna to tylko etap

Fot. FotoliaW tym roku spora grupa dyrektorów olsztyńskich szkół czekała na uczniów z utęsknieniem. W wielu placówkach klasy nie zostały obsadzone w stu procentach, a to oznacza, że niektórzy nauczyciele nie będą mieli pełnego etatu. Niektórzy uczniowie z kolei, po wybraniu szkoły, postanowili zmienić swoją decyzję. Również w poniedziałek będą wiedzieli, czy zostali przyjęci do danej placówki.
Wybór szkoły ponadgimnazjalnej, to nie jest prosta sprawa. To ważna decyzja na najbliższe lata, a nawet na całe życie. Dlatego nie może być podjęta pochopnie. Dla tych, którzy zamierzają iść na studia, ważne jest to, jak szkoła przygotowuje do zdania matury, dla tych, którzy z kolei wybrali kształcenie zawodowe, istotne będzie zdobycie ciekawego i popłatnego zawodu. To, czy uczeń wybierze rozszerzoną matematykę, chemię czy historię, pozwoli mu w przyszłości poszerzyć ścieżkę kariery, bądź ją zawęzić. Decyzja co do szkoły ponadgimnazjalnej, czy chcemy, czy też nie, przełoży się na wybór studiów. Dla przykładu, jeden z uniwersytetów medycznych bierze pod uwagę wyniki matury z biologii, chemii oraz fizyki. Dlatego te przedmioty należy wybrać w zakresie rozszerzonym już teraz. Obowiązkowo należy zainteresować się również przedmiotami uzupełniającymi: historią i wiedzą o społeczeństwie. Na socjologię z kolei, jedna z uczelni wyższych bierze pod uwagę wyniki matury z dwóch następujących przedmiotów: geografii, historii, języka polskiego, języka obcego lub matematyki. W tym przypadku można więc wybrać, jako przedmioty rozszerzone, chociażby matematykę i język obcy.Podejmując decyzję o szkole zawodowej należy zastanowić się czy dany zawód będzie miał na rynku wzięcie. Istotną kwestią są również zdolności i umiejętności kandydata. Podjęcie decyzji ad hoc, nie przyniesie pożądanych skutków. O odnalezieniu się na rynku pracy, decydował będzie głównie rynek i jego potrzeby, wiele więc zależy od tego, jaki fach będziemy mieli w rękach. 
Zdarza się, że już po rozpoczęciu nauki w danej szkole okazuje się, że to nie jest to… Podobnie rzecz ma się z przedmiotami rozszerzonymi, które zostały wybrane na początku. Należy sprawdzić wówczas, jakie są możliwości zmiany, aby nie brnąć w coś, co nas nie interesuje. Na koniec warto pamiętać, że kształcimy się przez całe życie. Dana placówka, to tylko etap na naszej drodze, który możemy lepiej lub gorzej wykorzystać.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB