Czekają na uczniów jak na zbawców

2014-08-12 14:00:00 (ost. akt: 2014-08-14 09:59:37)

Przyjdą, nie przyjdą? To oczekiwanie nie do zniesienia w kilku szkołach. Dodatkowa rekrutacja to być albo nie być dla części nauczycieli.

Czekają na uczniów jak na zbawców

Fot. archiwum "Gazety Olsztyńskiej"

— Jeśli nie przyjdą, to zagrożone będą etaty niektórych nauczycieli — Ewa Kaliszuk, dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych, jak spora grupa innych dyrektorów szkół w Olsztynie czeka na uczniów. To uczniowie są tymi, którzy mogą uchronić pedagogów przed zwolnieniami. I to nie tylko w "energetyku", bo podobna sytuacja jest także w innych placówkach.

— Najbardziej martwi mnie niewielkie zainteresowanie kształceniem w klasie technik mechanik — przyznaje Ewa Kaliszuk. grono pedagogiczne ma nadzieję, że będzie dobrze. Ale wczoraj do południa w szkole pojawił się tylko jeden absolwent gimnazjum zainteresowany nauką.
Kiepsko wygląda też sytuacja IX Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Wańkowicza na Nagórkach. Tam do żadnej z planowanych trzech klas pierwszych nie ma jeszcze kompletu uczniów. Komentarz od dyrekcji placówki nie udało nam się wczoraj uzyskać.

Są także i tacy, którzy o przyszłość nie muszą się martwić. Elżbieta Michalska, która szefuje VIII LO przy ul. Turowskiego, ma wręcz nadmiar kandydatów.
— Nie wykluczam, że będziemy mogli uruchomić dodatkową klasę, takie jest zainteresowanie — cieszy się Michalska. To jednak specyficzna szkoła, bo kształci siatkarzy.
Kazimierz Kapla, dyrektor V LO, wczoraj obserwował zainteresowanie gimnazjalistów swoim ogólniakiem. Sporo ich przychodziło, sporo było też telefonów.
Kilkadziesiąt miejsc, które jeszcze nie zostały zajęte, może zapełnić się więc dosyć szybko.
— Jest dobrze i jestem spokojny o to, że będzie jeszcze lepiej — uważa Kazimierz Kapla. — Mamy do czynienia z różnymi sytuacjami. Teraz także uczniowie, którzy dostali się w pierwszej rekrutacji do szkoły, mogą zmienić decyzję i postanowić o przeniesieniu się do innej.

I rzeczywiście. W takiej właśnie sytuacji jest Bartek Dylański, który w tym roku skończył gimnazjum. Bez najmniejszych kłopotów dostał się w pierwszej rekrutacji do III LO — tam, gdzie chciał. Ale ostatnio coś go tknęło i myśli o zmianie szkoły.
— Nie wiem jeszcze czy zmienię, ale bardzo intensywnie się nad tym zastanawiam — przyznaje Bartek. — Sam znam parę osób, które wcześniej nie dostały się nigdzie i sierpniowy termin to dla nich druga szansa, z której będą korzystać.

"Trójka", którą wybrał Bartek Dylański, też jest w średnio komfortowej sytuacji. Zaskoczeniem jest choćby to, że nie ma ani jednej chętnej osoby do klasy z rozszerzoną biologią i chemią. Klasa jest pomyślana po to, aby kształcić kandydatów na uczelnie medyczne albo biotechnologię. Kandydatów — przynajmniej na razie — jednak brak. Ciekawe, że niewielki nadkomplet — bo o jedną osobę — jest w klasie, która przygotowuje do studiów na kierunkach takich jak pedagogika, socjologia czy logopedia.

Dodatkowa rekrutacja zaczęła się w poniedziałek i będzie trwała do 18 sierpnia do godz. 14.
— Po tym terminie będziemy mieli związane ręce dlatego proszę kandydatów, żeby nie czekali na ostatnią chwilę, tylko jak najszybciej składali dokumenty — przypomina Ewa Kaliszuk z "energetyka".


HARMONOGRAM NABORU


21 sierpnia, godz. 10: podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów
zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych
21-22 sierpnia, do godz. 14: potwierdzenie przez rodziców kandydata woli przyjęcia
25 sierpnia, godz. 10: podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych


LICZBA WOLNYCH MIEJSC W SZKOŁACH ŚREDNICH W OLSZTYNIE (po pierwszej rekrutacji)
I LO 25

II LO 24

III LO 24

IV LO 34

V LO 37

VI LO 33

VII LO 22

VIII LO 0

IX LO 19

X LO 1


T 1 w ZSSamochodowych 2

T2 w ZSE-H 13

T3 w ZSM-E 21

T4 w ZSBud. 64

T5 w ZSG-S 14

T6 w ZSEiT 18

T7 w ZSEkonomicznych 1

T8 w ZSChiO 3Źródło: OKE Łomża i UM Olsztyn, dane ze szkół publicznych

Szkoły zawodowe — wolne miejscaZSZ 3 w ZSM-E 19

ZSZ 4 w ZSB 26

ZSZ 1 w ZSS 12

ZSZ 5 w ZSG-S 3

ZSZ 2 w ZSE-H 16

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. .. #1460247 | 81.190.*.* 13 sie 2014 14:10

  wcale się nie dziwię że nie ma chętnych do takich zrytych szkół jak lo3 z całego serca odradzam to piekło a nie szkoła nie idźcie tam!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. cóż #1460008 | 95.49.*.* 13 sie 2014 08:32

  Brak profesjonalizmu czy lenistwo autora? Na stronie naboru trzeba wejść w zakładkę Wolne miejsca- to dopiero mówi o sytuacji w szkołach i poszczególnych klasach.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Niech... #1459990 | 212.160.*.* 13 sie 2014 07:36

  Szkolnictwo wyśle na emerytury tych co mają uprawnienia i przestanie zatrudniać emerytów to będzie praca dla młodych nauczycieli.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz