Droga Bruce'a Lee

2014-08-08 15:25:31 (ost. akt: 2014-08-11 10:19:56)Pół wieku temu doszło do wyjątkowego pojedynku, być może jednego z najważniejszych w historii...

Droga Bruce'a Lee

Figura Bruce'a Lee. W tle Hongkong Fot. WikipediaWydarzenie to miało miejsce w Oakland w Kalifornii, w sali treningowej Instytutu Jun Fan Gung Fu, którym kierował Bruce Lee. Otóż mistrza kung-fu na pojedynek wezwał mistrz chińskiej szkoły kung-fu z San Francisco. Dlaczego do niego doszło?

Wielu mistrzom tej sztuki walki nie podobało się to, że jej tajniki "białym" zdradza właśnie Bruce Lee. Jeżeli Lee przegrałby pojedynek, musiałby zaniechać nauki, jeżeli by wygrał, mógłby ją kontynuować. Walka nie trwała jednak długo. Zaledwie trzy minuty. A kto zwyciężył? Oczywiście, że słynna gwiazda filmów akcji. To Bruce Lee ścigał uciekającego mistrza z Francisco po całej sali w finale zwalając go z nóg. Dzięki zwycięstwie mógł przekazywać swoją wiedzę dotyczącą sztuk walki "białym".

Bruce Lee nie był jednak zadowolony z przebiegu pojedynku. Uważał, że trwał zbyt długo... 
Od tego czasu postanowił udoskonalać swój system walki pracując nad "Jeet Kunde Do" zwanym Drogą Przechwytującej Pięści (Jeet oznacza przechwycenie, Kunde to pięść, a Do to droga).
Bruce Lee po raz pierwszy nazwał to, co ćwiczył w 1967 roku. Sztuka walki, która wykreował to efekt wieloletniej pracy oraz studiów nad kinetyką i mechaniką ludzkiego ciała. JKD oparte jest przede wszystkim na perfekcyjnej pracy nóg. 

woj 


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. JaSiu #1457403 | 79.190.*.* 9 sie 2014 08:11

    Właśnie, o czym? - może sprawdzają, czy ktośkolwiek czyta ze zrozumieniem?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. MACIO #1456934 | 83.13.*.* 8 sie 2014 16:19

    O CZYM KU...WA JEST TEN "ARTYKUŁ"????????????????????????????

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz