Docenieni za złamanie ENIGMY

2014-08-06 12:21:03 (ost. akt: 2014-08-07 10:10:57)

Polscy matematycy — Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki, którzy złamali kody Enigmy zostali uhonorowali "Kamieniem Milowym" (Milestone). To prestiżowa nagroda przyznawana przez amerykańskie stowarzyszenie inżynierów.

Docenieni za złamanie ENIGMY

Enigma podczas II wojny światowej Fot. WikipediaChociaż po raz pierwszy niemieckie szyfrogramy zakodowane przy pomocy Enigmy udało im się rozwikłać już w 1932 roku, to ich dokonania zostają docenione na świecie dopiero teraz. Dlaczego?Właściwie do końca XX wieku zasługi w rozszyfrowaniu Enigmy były przypisywane głównie Brytyjczykom. To oni w 1940 roku mieli własny ośrodek, w którym odczytywano tajne informacje kodowane za pomocą Enigmy. Przez wiele lat osiągnięcie to przywłaszczali wyłącznie sobie. Sytuacja ta zmieniła się jednak po wstąpieniu Polski do NATO.Czym była Enigma? Wyglądem przypominała maszynę do pisania. Była to przenośna, elektroniczna maszyna szyfrująca oparta na obracających się wirnikach. Ich ciągła praca powodowała kodowanie wiadomości szyfrem polialfabetycznym. 
"Rozszyfrowanie" Enigmy miało ogromne znaczenie dla działań aliantów w czasie II wojny światowej. Dzięki temu wiedzieli o planowanych zamiarach Niemców.Warto wspomnieć, że dwa lata temu Marian Rajewski został pośmiertnie odznaczony przez amerykański wywiad wojskowy medalem Thomasa Knowltona, który był pionierem wywiadu USA. Nagrodę w Bydgoszczy odebrała jego córka, Janina Sylwestrzak. 

woj

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Blue #1455535 | 91.229.*.* 7 sie 2014 09:01

    Polski matematyk Marian Rejewski. Prawie nikt poza Polską nie wie o tym osiągnięciu, ale nie można się temu dziwić skoro nawet w tutaj przekręca się nazwiska - wstyd !!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Robur #1454894 | 81.190.*.* 6 sie 2014 14:16

    Polacy potrafią być mądrzy i pomysłowi. Szkoda tylko że nie przekłada się to na wzrost gospodarczy kraju i dobrobyt Rodaków.... Bardzo fajny artykuł, może jednak sezon ogórkowy ma swoje zalety - z braku tematów bieżących Redakcja publikuje ciekawe materiały historyczne.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz