O tym mówią stare księgi...

 Pielęgnacja włosów

2014-08-01 12:35:57 (ost. akt: 2014-08-01 12:40:33)

Włosy to prawdziwa ozdoba głowy. Jak więc o nie dbać, aby były piękne aż do starości? Przedstawiamy kilka rad sprzed stu lat!

O tym mówią stare księgi...

 Pielęgnacja włosów

Fot. Grzegorz Czykwin"Higiena i kosmetyka mają odnośnie do włosów za jedyny cel utrzymać aż do późnego wieku włosy piękne, bujne i zdrowe. Tego celu można dopiąć jedynie przez racyonalne pielęgnowanie włosów i odpowiednie traktowanie ich ewentualnych zasłabnięć"."— To też włosy pielęgnować należy od dzieciństwa, tj. od samego urodzenia dziecka dbać trzeba o to, aby dwa lub trzy razy na tydzień obmywać główkę wodą letnią i oliwnem mydełkiem dla dzieci. Codziennie czesać włosy jak najmiększą szczoteczką i nigdy nie dopuścić do tworzenia się wypociny na głowie, czyli tak zwanego ciemiączka, które gdy powstanie, jest pierwszym zaczątkiem przyszłego łysienia głowy, ponieważ pod tą skorupą tworzą się pasożyty, podcinające korzenie włosów, a w dalszym ciągu niszczące cebulki włosowe"."Włosy lepiej jest czesać szczotką niż grzebieniem i splatać luźno, aby umożliwić przewietrzanie i aby włosy nie rwały się i nie łamały; jest to ważnem i z tego względu, że przy zbyt mocnem splataniu włosów, krążenie sokow wstrzymuje się mechanicznie. Przed udaniem się na spoczynek, należy włosy rozpleść. Zwijanie włosów w loki i przypiekanie jest szkodliwe. Chorym obłożnie należy co kilka dni włosy smarować pomadą lub olejkiem i rozczesywać grzebieniem rzadkim. — Końce włosów bardzo często rozszczepiają się, przeto korzystnie jest raz na miesiąc obcinać je ostrymi nożycami"."Brody i wąsów w czasie ich rozwoju golić nie należy, jeżeli nie chcemy szkodzić naturalnemu przebiegowi ich wzrostu. Wskutek golenia, pojedyncze włosy stają się zbyt wcześnie twardymi, sztywnieją i zmieniają barwę, przyjmując kolor rudy lub brunatny. — Brzytwę przed użyciem należy zanurzyć w pięcioprocentowym roztworze kwasu karbolowego albo w wodzie utlenionej, aby ustrzedz się od przenoszenia za jej pomocą chorób zakaźnych. Po goleniu zaś, korzystnie jest zmywać brodę wodą będźwinową". "Przy myciu włosów jasnych, korzystnie jest dodać naparu rumianku; przy ciemnych i czarnych, lekkiego odwaru kory dębowej, a to celem wzmocnienia koloru włosów. Włosy nie powinny być wilgotne, ani suche, ani też tłuste, w lecie należy pomadować pomadą, a w zimie olejkiem. Pomadowanie włosów jest konieczne. Włosy jak każde ciało rogowe, gdy są suche, łatwo się łamią i kruszą a przy czesaniu plączą i rwą. (...) Włosy należy czesać codziennie rano i wieczór w kierunku, w którym rosną. — Czesanie szczotką miękką i twardą, jak wykazano powyżej, pobudza krążenie krwi w torebkach włosowych skóry, co wywołuje silniejszy rozwój włosów".


Źródło: Jan Ihnatowicz, Poradnik hygieniczno-kosmetyczny, Lwów 1908.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kasia #1454565 | 213.238.*.* 6 sie 2014 00:40

    Ja nie suszę moich włosów suszarką, nie używam lokówki i prostownicy. Na wzmocnienie biorę ziołowe, naturalne tabletki skrzypolenu, który zawiera ekstrakt ze skrzypu polnego, biotynę i len.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)